Artykuł sponsorowany O czym powinieneś pamiętać, stosując soczewki kontaktowe?

O czym powinieneś pamiętać, stosując soczewki kontaktowe?

Soczewki kontaktowe to bardzo popularna alternatywa dla okularów – są skuteczne, wygodne, a przy tym nie zmieniają wyglądu twarzy. Korzystanie z nich jest bezpieczne, jednak pod warunkiem przestrzegania pewnych zasad. Oto kilka rzeczy, o których powinniśmy pamiętać w czasie codziennego noszenia soczewek.

Słuchaj zaleceń okulisty

Należy pamiętać, że soczewki kontaktowe to artykuły medyczne i jako takie powinny być stosowane wyłącznie po wcześniejszych konsultacjach medycznych z lekarzem-specjalistą. Zanim kupimy soczewki musimy przejść badanie, na podstawie którego okulista ustali naszą wadę wzroku i rodzaj odpowiednich soczewek, a także poinstruuje nas w kwestiach korzystania z nich i pielęgnacji. Powinniśmy również dokładnie zapoznać się z treścią instrukcji i ulotek dołączanych do soczewek. Dowiemy się z nich między innymi w jakich sytuacjach powinniśmy zrezygnować z noszenia soczewek i udać się na konsultację z lekarzem.

Jak dbać o soczewki kontaktowe?

Soczewki kontaktowe spełniają swoje zadanie i są bezpieczne w użyciu o ile są odpowiednio pielęgnowane. Na rynku znajdziemy soczewki jednodniowe oraz długoterminowe (np. 2- tygodniowe, miesięczne). Pierwsze z nich nie wymagają pielęgnacji, gdyż po zdjęciu ich z oka należy je wyrzucić – nie nadają się one do powtórnego założenia. Soczewki długoterminowe należy po każdym zdjęciu oczyścić zgodnie z instrukcjami producenta, a następnie umieścić w czystym pojemniku, wypełnionym płynem pielęgnacyjnym. Należy pamiętać, by nie korzystać z tej samej porcji płynu po raz drugi, nie mieszać płynów różnych producentów oraz chronić płyn przed czynnikami takimi jak światło słoneczne czy zbyt wysoka temperatura. Powinniśmy korzystać tylko z płynu, który nie osiągnął jeszcze terminu przydatności do użycia, podanego na opakowaniu. Soczewki długoterminowe powinny być wymieniane po okresie podanym przez producenta.

Zasady bezpiecznego korzystania z soczewek

Jeśli chcemy korzystać z soczewek, powinniśmy wiedzieć w jakich sytuacjach jest to dopuszczalne, a jakich powinniśmy unikać:

  • Soczewki – zarówno jednodniowe jak i długoterminowe – powinny być zdejmowane przed zaśnięciem. Jeśli zdarzy nam się zasnąć z soczewkami, zaraz po przebudzeniu powinniśmy je zdjąć i wyrzucić bądź zdezynfekować, w zależności od ich rodzaju
  • Należy unikać długotrwałego noszenia soczewek w ciągu doby
  • Soczewki mogą być noszone podczas uprawiania sportu, jednak bywają dyscypliny, w których wskazane jest stosowanie dodatkowej osłony na oczy, np. pływanie. W razie wątpliwości warto spytać specjalistę, przy jakich czynnościach możemy nosić soczewki.

Jeśli stwierdzimy, że soczewka powoduje dyskomfort, np. łzawienie, podrażnienie oka lub jego zaczerwienie, powinniśmy natychmiast zdjąć soczewkę. Jeśli objawy znikną, należy uważnie przyjrzeć się soczewkom w celu ustalenia czy nie są one np. zabrudzone. Uszkodzonych soczewek nie powinno się zakładać z powrotem, lecz wymienić na nowe. Jeśli niepokojące objawy nie ustąpią, powinniśmy udać się do okulisty.

Profesjonalne badania wzroku w celu dobrania odpowiednich soczewek możemy wykonać m.in. w Zakładzie Optycznym mgr inż. Łukasza Platy. W nim również dowiemy się więcej na temat bezpiecznego korzystania z soczewek kontaktowych. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas