Materiał Partnera Aparat USG w branży medycznej

Aparat USG w branży medycznej

Badania ultrasonograficzne wykorzystuje się do stwierdzania chorób układu moczowego, do określania poziomu rozwoju lub wad płodu, do diagnozowania uszkodzeń mechanicznych stawów oraz ścięgien, a także przy wielu innych schorzeniach czy urazach. Jednak na jakiej zasadzie działa takie urządzenie? Czy wykonywanie badań USG jest bezpieczne? Przeczytaj artykuł, a wszystkiego się dowiesz!

Jak działa ultrasonograf?

Urządzenie służące do wykonywania badań USG działa w technologii ultradźwiękowej. W razie uszkodzenia poszczególnych części aparatu nie ma konieczności wymiany całej maszyny - możliwa jest naprawa uszkodzonego komponentu.

Niezbędnym elementem wyposażenia aparatu jest głowica, która składa się między innymi z emitera oraz z odbiornika fal ultradźwiękowych, dzięki czemu możliwe jest wytworzenie fali o danej częstotliwości, wysłanie jej w głąb ciała pacjenta, a następnie odebranie jej oraz zinterpretowanie wyniku widzianego na monitorze USG.

Fale ultradźwiękowe odbijają się od organów wewnętrznych, ale również od innych, niepożądanych elementów, które mogłyby się znaleźć w organizmie, na przykład od guzów lub ciał obcych. Takie fale pozwalają lekarzom całkowicie bezpiecznie i bezinwazyjnie obejrzeć wnętrze ciała pacjenta oraz zweryfikować, czy wszystko wygląda tak, jak powinno.

Ultrasonograf i jego głowica

Najważniejszym elementem ultrasonografu jest jego głowica, która odpowiada za przetwarzanie fal akustycznych w impuls elektryczny, dzięki czemu na podpiętym monitorze pojawia się obraz wnętrza badanego elementu ciała pacjenta. Jest to możliwe, ponieważ w sondach znajdują się elementy piezoelektryczne, nazywane również kryształami. 

Głowice w sposób ogólny możemy podzielić na:

  • liniowe - tego typu głowice składają się z kilkuset elementów piezoelektrycznych, które są położone w jednej linii. Dają bardzo dokładny obraz, jednak nie są w stanie sięgnąć zbyt głęboko, dlatego wykorzystywane są do badań powierzchniowych;
  • sektorowe - te sondy mają mniej kryształów piezoelektrycznych, jednak znajdują się one na specjalnym wirniku, dzięki czemu znajdują się w ciągłym ruchu. Obraz, jaki powstaje przy użyciu takiej wiązki, nie jest zbyt wyraźny, jednak fala jest w stanie wniknąć zdecydowanie głębiej niż te emitowane przez pozostałe rodzaje głowic;
  • konweksowe - tego typu głowice zawierają bardzo dużo elementów piezoelektrycznych, jednak są rozsypane w taki sposób, że tworzą wachlarzowaty obraz. Daje wyraźniejszy obraz niż głowica sektorowa, jednocześnie sięgając dalej niż głowica liniowa. Tego typu sondy są uniwersalne, dlatego wykorzystuje się je najczęściej; 
  • matrycowe - dzięki takim sondom otrzymuje się obraz trójwymiarowy.

Istnieją na polskim rynku firmy takie jak DUQTOR, które specjalizują się w serwisowaniu urządzeń służących do przeprowadzania badań ultrasonograficznych.

Opracowanie:

Pracownia DUQTOR - naprawa głowic USG

Katowice , Pod Młynem 21 lok. 1

Podziel się