Materiał Partnera Niepokojące objawy, które należy skonsultować z lekarzem pierwszego kontaktu

Niepokojące objawy, które należy skonsultować z lekarzem pierwszego kontaktu

Gorączka, bóle głowy bądź wymioty są dolegliwościami najczęściej nas dotykającymi. Kiedy domowe sposoby nie przynoszą ulgi, zanim udamy się do szpitala, warto skorzystać z pomocy lekarza pierwszego kontaktu, który znajduje się w najbliższej poradni POZ. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnej hospitalizacji i zaoszczędzi nerwów. W przypadku jakich objawów należy niezwłocznie biec do lekarza pierwszego kontaktu? Przygotowaliśmy krótką listę.

Przewlekłe zmęczenie- kiedy powinno nas zaniepokoić?

Życie w XXI wieku należy do nie lada wyzwań. Uczestniczymy w codziennym wyścigu szczurów pełnym stresu, braku snu, złej diety i hektolitrów kawy. Przepracowani i niewyspani traktujemy po macoszemu nieustające zmęczenie. Nadmierne przybieranie na wadze tłumaczymy zbyt częstym odwiedzaniem lokali z jedzeniem typu fast food, a senność- brakiem regularnego snu. Jednak nie zawsze zmęczenie wynika z powodu przepracowania. Jak się okazuje, coraz częściej jest to rezultat zaburzeń pracy tarczycy, a dokładniej jej niedoczynność. Gdy zmęczenie ciągnie się nieprzerwanie, waga rośnie i rośnie, zauważamy wiele niespotykanych dotąd objawów, warto udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Zaleci on podstawowe badania takie jak:

●       morfologia krwi,

●       EKG,

●       badanie ultrasonograficzne,

●       pomiar stężenia hormonów,

●       jonogram.

Pozwoli to na wykluczenie bądź potwierdzenie choroby o podłożu hormonalnym i dalsze skierowanie do wykwalifikowanych specjalistów.

Bóle kostno-stawowe oraz mięśniowe

Bóle kości, stawów czy mięśni pojawiają się naturalnie po 40-50 roku życia. Związane jest to z przepracowaniem i starzeniem się tkanek. Bóle te mogą również pojawić się po mniejszych bądź większych urazach w postaci złamań, zwichnięć i obić. W obu przypadkach warto zasięgnąć konsultacji lekarza pierwszego kontaktu. Pomoże udać się do dobrego fizjoterapeuty, który wdroży leczniczą fizjoterapię. Pionierem w tej dziedzinie jest Kolmed s.c., która oferuje rehabilitację najwyższej jakości. Dodatkowo wykonują zabiegi z zakresu fizykoterapii:

●       laseroterapia,

●       elektroterapia,

●       magnetoterapia.

Kołatanie serca oraz duszności

Coraz więcej osób skarży się na odczuwalne kołatanie serca oraz duszności, które pojawiają się nawet po niewielkiej aktywności fizycznej. Przyczyna tych objawów ma najczęściej podłoże psychologiczne- nerwy, stres. Pomimo tego warto wykonać w najbliższym ośrodku POZ podstawowe badania, które wykluczą wady serca czy astmę. 

Zanim udasz się do lekarza pierwszego kontaktu, postaraj się sprecyzować swoje objawy. Określ, od kiedy trwają, czy mają stały przebieg a może nasilają się o konkretnej porze dnia bądź czynności. Zastanów się, czy Twoje dolegliwości mają związek z przeżyciem w życiu osobistymi, które wydarzyło się niedawno. Wszystko to pozwoli na doprecyzowanie diagnozy oraz dobór odpowiednich badań. Warto wybrać POZ, który oferuje usługi lekarza pierwszego kontaktu, badania specjalistyczne oraz zabiegi rehabilitacyjne. Kolmed s.c. zajmuje się kompleksową opieką nad pacjentem, równocześnie gwarantując świadczenia medyczne na najwyższym poziomem. Przychodnia działa w Świdnicy na ulicy Kolejowej 8 w woj. dolnośląskim. Obsługuje pacjentów z Świdnicy, Wałbrzycha oraz Dzierżoniowa.

Opracowanie:

Kolmed s.c.

Świdnica , Kolejowa 8

Podziel się