Artykuł sponsorowany Najważniejsze hormony w ciele kobiety

Najważniejsze hormony w ciele kobiety

Równowaga hormonalna w ciele kobiety jest niezbędna do utrzymania zdrowia, zajścia w ciążę oraz jej prawidłowego przebiegu. Niestety z różnych powodów u coraz większej ilości kobiet ta równowaga jest zachwiana, co bardzo niekorzystnie się na nich odbija. Jakie są najważniejsze hormony w ciele kobiety i co należy zrobić, kiedy odczuwa się skutki zaburzeń hormonalnych? 

Najważniejsze hormony kobiece

Ciało ludzkie do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje wielu różnych hormonów, ale dla kobiet jednymi z najważniejszych są hormony płciowe. Chodzi przede wszystkim o:

  • estrogeny – wytwarzane przez jajniki, ale też w tkance tłuszczowej, odpowiadają za kobiecy wygląd, głos, sylwetkę, regulują cykl menstruacyjny i popęd płciowy;
  • prolaktyna – wydzielana przez przysadkę mózgową, bierze udział w regulacji cyklu miesiączkowania, odpowiada za proces laktacji, kiedy jest jej zbyt dużo, nie można zajść w ciążę;
  • progesteron – wydzielany przez ciałko żółte w jajnikach oraz przez nadnercza i łożysko, odgrywa ogromną rolę przy zagnieżdżaniu się zarodka w błonie śluzowej macicy oraz w prawidłowym utrzymaniu ciąży, jego poziom w organizmie zmienia się w zależności od fazy cyklu;
  • androgeny – produkowane przez jajniki i nadnercza, mają wpływ na gospodarkę wapniową organizmu, wygląd skóry i poziom libido, kiedy jest ich za dużo, mogą się pojawić hirsutyzm, zespół policystycznych jajników oraz trądzik.

Kiedy hormony nie są wydzielane w odpowiednich ilościach, należy rozpocząć leczenie hormonalne.

Jak dbać o równowagę hormonalną?

Zaburzenia hormonalne miewają bardzo różne przyczyny. Mogą do nich prowadzić nawet silny stres albo niedobory snu. Skoro tak, to co należy robić, żeby mieć hormony pod kontrolą? Przede wszystkim prowadzić higieniczny tryb życia. Dbać o odpowiednią dietę, ruch i wystarczającą ilość snu. Poza tym ważne jest wykonywanie badań hormonalnych.

Każda kobieta powinna regularnie składać wizyty kontrolne u ginekologa. Najlepiej wybrać specjalistę, który ma duże doświadczenie i dobre opinie. Właśnie takiego znajdziesz w prywatnym Gabinecie Ginekologicznym w Tychach. Ogromne znacznie ma też uważne obserwowanie swojego ciała i zwracanie uwagi na symptomy, które mogłyby wskazywać na powstanie zaburzeń hormonalnych. Szczególne znaczenie będzie to mieć w przypadku kobiet, które planują ciążę. Na koniec warto podkreślić, że na stan hormonów płciowych w ciele kobiety mogą wpływać także zaburzenia hormonów tarczycy lub różne choroby. Organizm ludzki to zespół naczyń połączonych, dlatego trzeba go traktować jako całość.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas