Artykuł sponsorowany Na czym polega zabieg lakowania zębów?

Na czym polega zabieg lakowania zębów?

Lekarze stomatolodzy, którzy specjalizują się w obszarze stomatologii dziecięcej, oferują między innymi wykonanie zabiegu lakowania zębów. Lakowanie ma na celu zabezpieczenie bruzd zębów przed rozwojem próchnicy. Stomatolodzy zwykle zalecają lakować pierwsze i drugie zęby trzonowe, a także zęby przedtrzonowe, jeśli mają one głębsze bruzdy. Zobacz, na czym właściwie polega lakowanie i czy warto przeprowadzać taki zabieg.

Czym jest lakowanie zębów?

Żująca powierzchnia zębów trzonowych nie ma gładkiej struktury i wyróżnia się obecnością licznych zagłębień oraz dołków. Przez taką budowę w bruzdach zalegają resztki jedzenia oraz płytka nazębna. Samodzielne wyczyszczenie takiej powierzchni jest dość trudne, w szczególności dla dzieci. Niekiedy nawet nie możemy samodzielnie tego zrobić. Gdy powierzchnia zębów nie jest należycie czyszczona, wówczas zaczynają w tym miejscu rozwijać się bakterie, czego efektem zazwyczaj jest powstanie próchnicy. Chcąc uniknąć tego typu kłopotów zdrowotnych, najlepszą opcją jest zabezpieczenie zębów trzonowych. Zabiegi te przeprowadza się przed powstaniem próchnicy, a jednym z najczęściej stosowanych jest lakowanie zębów.

Zabieg lakowania oferuje m.in. gabinet stomatologiczny Prywatna praktyka stomatologiczna z Kielc prowadzona przez lek. stomatologa Justynę Orzeszko Grad, która specjalizuje się w stomatologii dziecięcej. W trakcie lakowania lekarz stomatolog w pierwszej kolejności czyści powierzchnię żującą zębów, a potem wypełnia zagłębienia w jego powierzchni specjalnym płynem uszczelniającym. Wypełnienie powierzchni zęba sprawia, że resztki jedzenia nie zalegają w zagłębieniach, czego efektem jest brak możliwości rozwoju próchnicy. Obecnie stosowane środki do lakowania zawierają związku fluoru, których uwolnienie wzmacnia szkliwo zęba.

Kiedy przeprowadzić zabieg lakowania zębów?

Lakowanie zębów wykonuje się, zanim próchnica zaatakuje ząb. Ważne jest też to, że górną granicą przeprowadzenia tego zabiegu są 2 lata od chwili wyrżnięcia zęba. Gdy ten okres upłynie, wówczas nie należy przeprowadzać lakowania. Wszystko ze względu na to, iż, w takiej sytuacji istnieje ryzyko, że pod środkiem lakującym znajdą się bakterie, a co za tym idzie, próchnica może rozwijać się pod warstwą zabezpieczającą ząb. Pierwsze zęby trzonowe, czyli tzw. szóstki, lakuje się maksymalnie w wieku 8 – 9 lat, aczkolwiek wpływ na to ma przede wszystkim czas wyrzynania się zębów.

Trzeba też zaznaczyć, że tego typu usługi stomatologiczne nie zawsze można wykonać. Lakowanie można przeprowadzić jedynie wtedy, gdy doszło do pełnego wyrżnięcia zęba. Jeżeli jest ona częściowo przykryty dziąsłem, wówczas lakowanie nie da żadnych efektów, ponieważ niemożliwe jest osuszenie powierzchni zębów. Poza tym zabiegu tego nie wykonuje się u dzieci ze słabą higieną jamy ustnej, ponieważ nierzadko ich zęby wymagają leczenia od chwili ich wyrżnięcia.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas