Artykuł sponsorowany Kiedy potrzebna jest pomoc chirurga stomatologicznego?

Kiedy potrzebna jest pomoc chirurga stomatologicznego?

Zwykle w przypadku bólów zęba czy też w trakcie wizyty profilaktycznej w gabinecie dentystycznym nie zwracamy uwagi na to, czy usługę leczenia stomatologicznego przeprowadzi lekarz stomatolog, czy chirurg stomatolog. O tym, że nie wszystkie zabiegi stomatologiczne wykonuje „ten sam lekarz”, dowiadujemy się zazwyczaj, w sytuacji konieczności przeprowadzenia nietypowej ekstrakcji zęba jak usunięcie zębów mądrości, czy tzw. zęba zatrzymanego. Czym zajmuje się chirurg stomatolog?

Lekarz stomatolog niesie pomoc w sytuacji, kiedy dokucza nam ból zęba, czy też w momencie chęci oceny stanu uzębienia i jamy ustnej w przypadku rutynowej kontroli stomatologicznej, który każdy z nas powinien poddawać się raz na pół roku.

Jakie wyróżnia się specjalizacje stomatologiczne?

Podobnie jak w przypadku innych branżach medycznych lekarze stomatolodzy specjalizują się w leczeniu różnego rodzaju schorzeń. Jest to związane ze specyfiką budowy jamy ustnej, która jest na tyle skomplikowana, że celem zapewnienia niesienia pomocy na najwyższym poziomie dokonano podziału stomatologii na kilka specjalizacji czy też działów. Specjalistyczne gabinety stomatologiczne takie jak gabinet stomatologiczny Elmadent s.c. ZOZ. E. Fabian-Capiga, M. Fabian-Laskowska i wspólnicy dokładają starań, aby zatrudniać specjalistów z różnych działów stomatologii. W zakresie leczenia stomatologicznego można wyróżnić m.in. stomatologię zachowawczą, endodoncję, ortodoncję, chirurgię stomatologiczną, chirurgię szczękowo-twarzową, periodontologię, pedodoncję oraz protetykę stomatologiczną.

Jaka jest różnica między chirurgią stomatologiczną a szczękowo-twarzową?

W przypadku problemów stomatologicznych, w których leczenie zachowawcze nie przynosi rezultatu, konieczne może być przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego – operacji, która nie zawsze polega na usunięciu zęba. Do innych zabiegów z zakresu stomatologii chirurgicznej poza ekstrakcją zęba będzie np. zabieg radektomii (usunięcia całego korzenia chorego zęba), zabieg hemisekcji (usunięcia połowy zęba wraz z jednym z jego korzeni), a także resekcja wierzchołka korzenia (usunięcie stanu zapalnego w zębie). Innymi rodzajami zabiegów wykonywanymi przez chirurga stomatologicznego są zabiegi, nazwijmy je wspomagające leczenie problemów z zębami i jamą ustną w innych działach stomatologii jak np. chirurgia przedprotetyczna, chirurgia wspomagająca leczenie ortodontyczne, czy też chirurgia przyzębia.

O chirurgii szczękowo-twarzowej musimy pomyśleć wtedy, kiedy leczenie schorzeń w obrębie jamy ustnej, części twarzowej głowy (aż po dół przedni czaszki) oraz szyję. Obszar działań chirurga szczękowo-twarzowego może być podobny, czyli w gabinecie stomatologicznym będzie on wykonywał zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej, jednak podstawowa różnica między typowymi zabiegami przeprowadzanymi wyłącznie przez chirurgów szczękowo-twarzowych będzie taka, że zajmuje się ona tzw. chirurgią urazową (złamaniami i urazami w obrębie twarzoczaszki) i ich przeprowadzenie musi zwykle odbywać się w znieczuleniu ogólnym na sali operacyjnej.

Reasumując, można rzec, że do chirurga stomatologicznego będziemy skierowani zawsze w przypadku gdy trzeba usunąć któryś z zębów bądź przeprowadzić zabiegi wiążące się z przerwaniem ciągłości skóry np. podczas usuwania stanów zapalnych w obrębie zęba czy też innych zabiegów ww., które wchodzą w obszar działań chirurgii stomatologicznej.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas