Artykuł sponsorowany Na czym polega stomatologia zachowawcza?

Na czym polega stomatologia zachowawcza?

Dzięki stomatologom możesz przez całe życie cieszyć się pięknym, nieskazitelnym uśmiechem. Stomatologia to bardzo rozwinięta gałąź medycyny, często niedoceniana przez pacjentów. Kiedy przeglądasz stronę jakiegoś gabinetu dentystycznego, pewnie zastanawiasz się, co oznaczają nazwy tj. endodoncja czy implantologia. Dzisiaj wyjaśnimy, na czym polega stomatologia zachowawcza.

Stomatologia zachowawcza – po pierwsze profilaktyka

Zadaniem stomatologii zachowawczej jest zapobieganie powstawania zmian chorobowych w jamie ustnej, w szczególności choroby próchniczej – informuje specjalista z Idental Clinique.

Po pierwsze zajmuje się zapobieganiem próchnicy twardych tkanek zęba. Tak wielu ludzi nawet nie zdaje sobie nawet z tego sprawy, że lekarz dentysta pomoże zapobiec bólowi, zanim powstanie jego przyczyna. Zaleca się, aby stomatologa odwiedzać co pół roku. Ten zrobi przegląd, sprawdzi, czy pojawiają się zmiany szkliwa. W przypadku braku konieczności leczenia, lekarz wykona zabiegi pielęgnacyjno-higieniczne, czyli scaling i piaskowanie. Służą one usunięciem kamienia nazębnego, a także nieestetycznych przebarwień. Zabiegi te skutecznie wspierają proces wybielania zębów, nawet jeśli wybielanie planujesz przeprowadzić w domu. Czyszczenie zębów w gabinecie dentystycznym jest bezbolesne, niektórzy twierdzą nawet, że zabieg jest tak przyjemny, jak wizyta u kosmetyczki. Profilaktyka próchnicy i chorób przyzębia jest bardzo ważna, pozwala zachować piękny zdrowy i przede wszystkim naturalny uśmiech nawet przez całe życie.

Stomatologia zachowawcza w leczeniu próchnicy

Wciąż niewielu Polaków korzysta z dobrodziejstwa stomatologii zachowawczej w zakresie profilaktyki. Ba! Regularne wizyty u dentysty spychane są na daleki plan. Jest to jeden z głównych powodów kojarzenia stomatologii zachowawczej z leczeniem próchnicy. I to na tyle zaawansowanej, że powodującej ból. Próchnica, aby się rozwinąć, potrzebuje czasu i odpowiedniego środowiska – cukrów i bakterii wytwarzających kwasy w wyniku ich metabolizmu. Rozwijaniu się próchnicy sprzyja osad i kamień nazębny. Odpowiednia higiena i profilaktyka, a także zrównoważona dieta pozwalają uniknąć powstaniu choroby próchniczej. Polacy bardzo często zęby myją zbyt krótko, a dentystę odwiedzają za rzadko. Kiedy zepsuty ząb boli, z pomocą przychodzi stomatologia zachowawcza. Lekarz za pomocą specjalnych przyrządów usuwa zmienioną chorobowo tkankę i wypełnia ją uzupełnieniem. W ten sposób zapobiega dalszemu rozwojowi choroby i pozwala zachować ząb. W skrajnych przypadkach może dojść do zakażenia tkanek głębokich zęba – korzeni, wówczas potrzebne jest leczenie kanałowe, a nawet ekstrakcja, czyli usunięcie zęba. Jeśli choroba jest bardzo zaawansowana, może wymagać interwencji chirurga. Zdecydowanie warto dać stomatologii zachowawczej szansę na zachowanie zdrowego uśmiechu. Odwiedzaj regularnie swojego dentystę.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas