Materiał Partnera Na czym polega stomatologia zachowawcza?

Na czym polega stomatologia zachowawcza?

Stomatologia zachowawcza, zwana również ogólną, to jedna z popularniejszych kategorii usług w gabinetach dentystycznych. W większości przypadków skupia się ona na zapobieganiu i leczeniu skutków próchnicy, ale nie są to jedyne jej zadania. Co jeszcze warto wiedzieć o stomatologii zachowawczej i gdzie warto się skierować, gdy z zębami dzieje się cos złego?

Stomatologia zachowawcza – charakterystyka i zadania

Stomatologia zachowawcza obejmuje najważniejsze i najczęściej wdrażane usługi związane z prawidłową higieną jamy ustnej. Celem tej dziedziny jest zachowanie wyglądu i funkcji uzębienia na jak najdłuższy czas.

Do tej kategorii zalicza się zarówno profilaktykę jamy ustnej, jak i leczenie powstałych ubytków próchnicznych, które są efektem niewłaściwej domowej pielęgnacji zębów – tłumaczy ekspert z przychodni stomatologicznej Dentica.

Z punktu widzenia pacjenta, bardzo ważne jest to, aby uniknąć rozprzestrzeniania się próchnicy, na przykład poprzez usunięcie kamienia nazębnego lub inne zabiegi.

Dlatego jeśli cokolwiek budzi twój niepokój lub po prostu chcesz zbadać stan swojego uzębienia, nie czekaj do ostatniej chwili i zadbaj o regularne kontrole, przynajmniej raz na pół roku.

Przykładowe usługi z zakresu stomatologii zachowawczej

Do najpopularniejszych działań w zakresie stomatologii zachowawczej należą:

 • ogólny przegląd uzębienia,
 • piaskowanie i usuwanie złogów nazębnych,
 • wypełnienie światłoutwardzalne,     
 • lakowanie zębów u najmłodszych pacjentów,
 • zakładanie opatrunku leczniczego,
 • usuwanie problemów związanych z nadwrażliwością i krwawieniem dziąseł,
 • oczyszczanie zębów z płytki nazębnej oraz kamienia,
 • leczenie próchnicy zębów,
 • odbudowa korony zębowej,
 • leczenie pourazowych zębów stałych oraz leczenie zębów mlecznych,
 • higienizacja jamy ustnej.

Niekiedy dochodzi do tego również konieczność wdrożenia takich usług, jak założenie licówki kompozytowej oraz szynowanie zębów z wykorzystaniem włókna szklanego.

O przebiegu leczenia z zakresu stomatologii zachowawczej i jego zakresie zawsze decyduje lekarz stomatolog po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem oraz po dokonaniu dokładnego przeglądu jamy ustnej.

Niekiedy kończy się na jednej wizycie, a w innych przypadkach zalecane jest kilkukrotne pojawienie się w gabinecie, na przykład tydzień po tygodniu. Nie ma jednej uniwersalnej recepty na to, jak powinna wyglądać stomatologia zachowawcza, bo jest to indywidualna kwestia u każdego pacjenta.

Gdzie korzystać z usług stomatologii zachowawczej?

Tego typu działania profilaktyczne, diagnostyczne i lecznicze oferuje większość gabinetów, natomiast warto wybrać takie miejsce, które cechuje się transparentnością usług i przyjaznym podejściem do pacjenta.

Dobrym wyborem będzie wspomniana przychodnia stomatologiczna Dentica w Zawierciu, która oferuje szeroki zakres zabiegów stomatologii zachowawczej i nie tylko. Jeśli zajdzie taka potrzeba, na miejscu można wykonać zdjęcie RTG. lub umówić się na specjalistyczne leczenie zębów.

 

Podziel się