Artykuł sponsorowany Na czym polega spirometria i kiedy się ją wykonuje? NZOZ Lar-Med

Na czym polega spirometria i kiedy się ją wykonuje? NZOZ Lar-Med

Badanie spirometryczne jest rodzajem medycznego pomiaru mającego na celu ocenę pojemności płuc oraz prawidłowości przepływu powietrza w oskrzelach i płucach. Ten test jest bardzo prosty i często wykonywany. Spirometria jest elementem zapobiegania rozwojowi chorób układu oddechowego, takich jak astma. Pozwala wykryć niekorzystne zmiany w płucach już na bardzo wczesnym etapie ich rozwoju.

Co to jest spirometria?

Spirometria jest rodzajem badania lekarskiego mającego na celu określenie pojemności płuc i przepływu powietrza w oskrzelach i płucach człowieka. Podczas tego testu uzyskujemy pomiar wielu parametrów, takich jak:

  • objętość oddechowa, czyli objętość powietrza wdychanego i wydychanego podczas normalnego oddychania,

  • pojemność życiowa (VC), czyli maksymalna ilość powietrza, jaką można usunąć z płuc po maksymalnym wdechu, po wcześniejszym maksymalnym wdechu,

  • pojemność wdechowa (FEV1), czyli maksymalna ilość powietrza, którą można wpompować do płuc podczas jednego wdechu i maksymalna ilość powietrza, którą można wypchnąć podczas jednej sekundy wdechu.

Badanie spirometryczne umożliwia ocenę rezerw wentylacyjnych płuc oraz rozwój chorób układu oddechowego, m.in. astmy, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), powikłań po koronawirusie (COVID-19) lub innych poważnych schorzeń układu oddechowego.

Jak przebiega badanie spirometryczne?

Mówiąc najprościej, spirometria to badanie, podczas którego należy możliwie jak najszybciej wdmuchiwać powietrze z płuc do ustnika spirometru, przy jednoczesnym wykonywaniu poleceń oddechowych, zgodnie z zaleceniami lekarza. Ta czynność odbywa się w pozycji siedzącej. Badanie spirometryczne, które można wykonać u pulmunologa w NZOZ Lar-Med, nie jest wcale skomplikowane, wymaga jednak odpowiedniego przygotowania pacjenta.

Pierwszym i najważniejszym aspektem jest to, aby każdy przynajmniej na 4 godziny przed badaniem (a najlepiej jeszcze dłużej) nie palił i nie pił alkoholu, ponieważ substancje te obkurczają naczynia krwionośne, a to prowadzi do nieprawidłowych odczytów. Na dwie godziny przed badaniem nie należy spożywać dużych i ciężkich posiłków oraz na pół godziny przed nie powinno się podejmować aktywności fizycznej, ponieważ oddech podczas spirometrii musi być naturalny i spokojny. Na badanie należy przyjść w wygodnym ubraniu, które nie krępuje oddychania i ruchów tułowia. I pamiętajmy - nie warto okłamywać lekarza przed spirometrią, ponieważ skutkiem takiego postępowania może być błędna diagnoza i w konsekwencji możliwe opóźnienie w leczeniu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas