Artykuł sponsorowany Terapia metodą Tomatisa jako wsparcie w leczeniu Centralnych Zaburzeń Przetwarzania Słuchowego

Terapia metodą Tomatisa jako wsparcie w leczeniu Centralnych Zaburzeń Przetwarzania Słuchowego

Centralne Zaburzenia Przetwarzania Słuchowego (CAPD) to wciąż niedokładnie zbadane zagadnienie. Najczęściej dotyczy dzieci w wieku wczesnoszkolnym, które dopiero rozpoczynają naukę i próbują odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Ich zmysł słuchu nagle bombardowany jest przez liczne bodźce, co uwidacznia duże braki w tym obszarze. Zauważają je nauczyciele, rodzice i rówieśnicy. Na czym polegają CAPD i jak metoda Tomatisa pomaga w ich leczeniu?

Jaka jest istota Centralnych Zaburzeń Przetwarzania Słuchowego?

Centralne Zaburzenia Przetwarzania Słuchowego, określane przez specjalistów również jako zaburzenia przetwarzania słuchowego (APD), to termin stosowany przez laryngologów, pedagogów i psychologów dla sprecyzowania zespołu objawów, które wynikają z nieprawidłowej pracy wyższych funkcji słuchowych. Osoby, które pracują z dziećmi z CAPD, często mówią, że zachowują się one jakby, nie słyszały, kierowanych w ich stronę słów. Zmartwieni sytuacją rodzice zabierają dziecko na badania słuchu, które nie wykazują żadnych nieprawidłowości. Ucho zbudowane jest prawidłowo i w należyty sposób odbiera bodźce słuchowe. Zatem gdzie leży problem? W funkcjonowaniu ośrodkowego układu nerwowego. Mózg dziecka z CAPD nie rozpoznaje i przez to błędnie interpretuje dźwięki. Dotyczy to również mowy. Dlatego też mali pacjenci z zaburzeniami przetwarzania słuchowego zachowują się jak osoby niedosłyszące. CAPD towarzyszy też szereg innych objawów, takich jak:

  • nadwrażliwość na dźwięki,

  • kłopoty z utrzymaniem uwagi,

  • zbyt głośne lub zbyt ciche mówienie,

  • mylenie podobnie brzmiących słów,

  • ubogie słownictwo,

  • trudności w nauce pisania i czytania,

  • trudności w komunikacji z otoczeniem,

  • wycofanie.

Szacuje się, że aż 30-40% dzieci z dysleksją to pacjenci, u których zdiagnozowano CAPD. Centralne Zaburzenia Przetwarzania Słuchowego nierzadko współistnieją z innymi zaburzeniami. Mowa tu o ADHD, spectrum autyzmu czy opóźnionym rozwoju mowy.

Na czym skupia się metoda Tomatisa?

Leczenie Centralnych Zaburzeń Przetwarzania Słuchowego to długotrwały i wieloetapowy proces, który wymaga zaangażowania specjalistów z różnych dziedzin medycyny, psychologii, logopedii i pedagogiki. Metoda Tomatisa jest jedną z najczęściej polecanych terapii. Jak tłumaczy laryngolog z NZOZ LAR-MED – to starannie skomponowany program stymulacji neurosensorycznej dostosowany do indywidualnych potrzeb pacjenta. Głównym celem terapii Tomatisa jest poprawa uwagi słuchowej i lateralizacji słuchowej dzieci z problemami szkolnymi. Metoda Tomatisa przynosi najlepsze efekty, kiedy jest uzupełnieniem innych działań terapeutycznych. Polega ona na odsłuchiwaniu dźwięków przez aparat nazywany „elektronicznym uchem”. Został on zaprojektowany na podobieństwo ludzkiego ucha, dzięki czemu doskonale stymuluje prawdziwy narząd słuchu do prawidłowego działania. Ćwiczenia oddziałują na centralny układ nerwowy, a zwłaszcza na korę mózgową, która odpowiada za proces myślenia. Ucho stymulowane jest dźwiękami o wysokiej częstotliwości, choć trzeba podkreślić, że tony są filtrowane tak, by ich odsłuchiwanie było komfortowe dla dziecka. Czasami do ćwiczeń wykorzystywana jest także muzyka poważna oraz dźwięki ludzkiej mowy. Cała terapia metodą Tomatisa wymaga udziału w trzech sesjach słuchowych, z których każda trwa 13 dni. Poszczególne sesje są oddzielone od siebie w czasie, dzięki czemu mózg dziecka jest w stanie przyswoić podane stymulacje. Jakie efekty daje terapia Tomatisa?

  • Poprawa koordynacji ruchowej,

  • łatwiejsze radzenie sobie z emocjami,

  • zwiększenie koncentracji,

  • lepsze zapamiętywanie informacji,

  • niższy poziom stresu,

  • łatwiejsza komunikacja z otoczeniem,

  • lepsze wykorzystanie posiadanych przez dziecko talentów,

  • szybsze postępy w nauce czytania i pisania,

  • lepsze zrozumienie języka, w tym także języków obcych.

Co rodzice myślą na temat terapii Tomatisa?

Rodzice, którzy zdecydowali się leczyć swoje dzieci metodą Tomatisa, zgodnie twierdzą, że był to dobry wybór. Ich pociechy stały się bardziej obecne i świadome otoczenia. Łatwiej też nawiązują kontakty z innymi ludźmi. Jeśli chodzi o dzieci z autyzmem, to rodzice zauważyli u nich zanikanie zachowań nawykowych i niższą wrażliwość na bodźce słuchowe, co całej rodzinie ułatwia codzienne funkcjonowanie. Metoda Tomatisa rekomendowana jest nie tylko dzieciom z CAPD, ADHD czy spectrum autyzmu. Znakomicie sprawdzi się także w przypadku uczniów z dysleksją, dyskalkulią, dysgrafią i mających trudności psychomotoryczne.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas