Artykuł sponsorowany Problemy z zatokami - jak im zaradzić?

Problemy z zatokami - jak im zaradzić?

Zatoki to wypełnione powietrzem przestrzenie wokół nosa i oczu, które pełnią wiele istotnych funkcji. Ich zadaniem jest między innymi oczyszczanie, podgrzanie i nawilżenie powietrza, zanim trafi do płuc. Katar, a także towarzyszący mu ból stopniowo obejmujący również głowę, może zwiastować ich zapalenie, a także inne problemy. Stan taki często utrzymuje się nawet wiele tygodni i znacząco obniża komfort życia pacjenta. Jak radzić sobie z zatokami?

Zapalenie zatok — rodzaje i objawy

Wśród najczęstszych przyczyn problemów z zatokami wymienia się ich zapalenie. Należy wyróżnić:

  • ostre zapalenie zatok — towarzyszy mu zazwyczaj ropny katar, ból twarzy, zatok i  głowy, a także gorączka; objawy zaczynają się nagle i trwają około 3-4 tygodnie,

  • przewlekłe zapalenie zatok — może być spowodowane niewłaściwym leczeniem ostrego stanu, zwłaszcza wtedy kiedy często nawraca; przewlekła infekcja trwa około 12 tygodni i jej objawy są łagodniejsze; okresy remisji choroby często jednak przeplatają się z nawrotami. 

Dolegliwości takie mogą pojawić się zarówno u dorosłych jak i dzieci. Dodatkowo problemy z  zatokami nie zawsze związane są z wystąpieniem kataru, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Choć najczęstszą przyczyną tego typu chorób są infekcje wirusowe lub bakteryjne, to zwłaszcza w przypadku przewlekłych dolegliwości, warto zastanowić się, czy nie mają innego źródła. Mogą być one spowodowane przez alergie, polipy, a także wady anatomiczne nosa. W przypadku wystąpienia objawów wskazujących na zapalenie zatok należy udać się do internisty, który może przepisać leki lub skierować pacjenta do laryngologa bądź alergologa.

Pozostałe choroby zatok

Zarówno infekcje bakteryjne, wirusowe, grzybicze, jak i alergiczne zapalenie zatok wymagają pilnej konsultacji lekarskiej. Pomoc taką można uzyskać w Gabinecie Otolaryngologii Elżbieta Buczek-Konopka w Oświęcimiu. Specjalista oceni również, co jest powodem zaburzonej wentylacji nosa. Mimo że wśród najczęstszych przyczyn wymienia się infekcje, to ujścia zatok lub górnych dróg oddechowych mogą blokować także nowotworowe i  nienowotworowe zmiany zapalne, nierzadko wymagające usunięcia. Wśród nich wyróżnia się między innymi polipy, torbiele i nowotwory. Ta ostatnia grupa należy jednak do rzadkich przypadków.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas