Artykuł sponsorowany Na czym polega spirometria?

Na czym polega spirometria?

Spirometria to badanie przeprowadzane w celu oceny wentylacji płuc. Umożliwia pomiar natężenia przepływu powietrza podczas różnych faz cyklu oddechowego, a także ocenę jego objętości. Wykonuje się je w ramach diagnostyki i kontroli rozwoju chorób płuc, np. astmy oskrzelowej czy mukowiscydozy. Jak dokładnie wygląda badanie spirometryczne? Odpowiadamy.

Czym jest spirometria?

Spirometria to całkowicie bezinwazyjne badanie diagnostyczne pozwalające na określenie stopnia upośledzenia drożności płuc. Umożliwia zweryfikowanie objętości i pojemności powietrza wciąganego i wypuszczanego z dróg oddechowych. Badanie można zrealizować w licznych placówkach medycznych, np. w Klinice Zdrowia w Luzinie.

Spirometrię wykonuje się w celu:

  • ilościowej oceny poziomu zaburzenia czynności oddechowych;

  • diagnostyki przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (PoChP) i astmy;

  • monitorowanie reakcji pacjenta na leczenie;

  • ocena przebiegu chorób nerwowo-mięśniowych;

  • weryfikacji oddziaływania na badanego czynników takich jak palenie papierosów czy wdychanie zanieczyszczonego powietrza.

Badanie przeprowadza się u pacjentów, którym doskwierają duszności, kaszel, ból w klatce piersiowej lub świszczący oddech. Spirometrii nie wykonuje się u osób będących świeżo po zawale serca czy operacji okulistycznej. Ponadto z tego rodzaju diagnostyki wyklucza m.in. tętniak tętnic mózgowych, odma opłucnowa czy krwioplucie.

Jak przebiega spirometria?

Spirometria jest w pełni bezpieczna dla osoby badanej. Pozycja pacjenta nie wpływa znacząco na uzyskane wyniki, jednak z reguły badanie przeprowadza się na siedząco ze stopami opartymi na podłodze. Wyjątkiem od tej reguły są kobiety w ciąży i osoby otyłe. W ich przypadku spirometria odbywa się na stojąco.

W trakcie badania nos zabezpiecza się specjalnym klipsem, który uniemożliwia wydostawanie się powietrza. Następnie w ustach badanego umieszcza się specjalny ustnik. Strój pacjenta nie powinien ograniczać oddechu, dlatego też przed rozpoczęciem pomiaru zaleca się poluzowanie paska czy krawatu.

Spirometria nie wymusza na pacjencie konieczności specjalnego przygotowania. Na godzinę przed nie powinno się palić papierosów i wykonywać intensywnego wysiłku. Dodatkowo przez 2 godziny przed badaniem zaleca się powstrzymanie od obfitych posiłków.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas