Artykuł sponsorowany Jakie badania przeprowadzają lekarze w pracowni biopsji w Przychodni Akademickiej NZOZ?

Jakie badania przeprowadzają lekarze w pracowni biopsji w Przychodni Akademickiej NZOZ?

Każdemu z nas powinno zależeć na własnym zdrowiu. Z tego względu wskazane jest regularne chodzenie do lekarzy specjalistów. Tych znajdziesz w rozmaitych poradniach lekarskich w Przychodni Akademickiej NZOZ w Cieszynie. Jednym z miejsc w tej placówce jest pracownia biopsji. Zobacz, jakie badania się tam przeprowadza i na czym one polegają.

Pracownia biopsji – czym się zajmuje?

Pracownia biopsji to jedno z miejsc, jakie znajdziesz w Przychodni Akademickiej NZOZ. Przeprowadza się tam rozmaite zabiegi diagnostyczne, które polegają na pobieraniu materiałów z komórek. Specjaliści pracujący w tej pracowni wycinają też tkanki do badań histopatologicznych. Wspomniana przychodnia lekarska oferuje swoim pacjentom takie zabiegi jak badania biopsji, BACC gruczołów piersiowych oraz BACC tarczycy. Badania biopsji wykonywane są przez lekarzy pod kontrolą obrazu USG z zastosowaniem metody kolorowego Dopplera.

Czym jest biopsja?

Biopsja to podstawowe badanie wykonywane przez lekarzy zatrudnionych w pracowni biopsji w Przychodni Akademickiej NZOZ. Badanie to pozwala określić charakter zmiany zaobserwowanej w trakcie badania fizykalnego albo obrazowego. W przypadku wykrycia zmian (np. guzy, torbiele itp.) przez lekarza podczas rutynowego badania, biopsja pozwala określić, jaki charakter ma dana zmiana. W ten prosty sposób u pacjenta można wykryć rozmaite choroby, w tym nowotwory złośliwe. Z tego względu badanie biopsji powinno być jedną z regularnie przeprowadzanych w przypadku wykrycia zmian w gruczołach.

Na czym polega BACC tarczycy?

Jak zostało wspomniane wcześniej, jednym z zabiegów wykonywanych w pracowni biopsji w Przychodni Akademickiej NZOZ w Cieszynie na Śląsku, jest BACC tarczycy. Tym mianem określa się biopsję aspiracyjną cienkoigłową celowaną. W trakcie badania lekarz specjalista powierzchownie nakłuwa położone narządy za pomocą cienkiej igły. Celem tego jest pobranie materiału do analizy. Zanim jednak dojdzie do pobrania materiału, wcześniej lekarz musi znaleźć zmianę, która wymaga nakłucia. Do tego zadania używa się zwykle aparatu USG. Gdy miejsce to zostanie znalezione, można je nakłuwać, a pacjent w tym czasie (kilka sekund) nie może mówić i przełykać śliny. Następnie materiał zostaje przesłany w celu wykonania badania cytologicznego.

Badanie BACC tarczycy wykonywane w Przychodni Akademickiej pozwala uniknąć operacji, a także umożliwia zaplanowanie i wdrożenie właściwej formy leczenia. Sam zabieg jest bezbolesny, nie wymaga specjalistycznego przygotowania ze strony pacjenta, a do tego można go przeprowadzać u osób zmagających się z innymi chorobami.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas