Materiał Partnera Na czym polega rentgen stomatologiczny zębów?

Na czym polega rentgen stomatologiczny zębów?

Zanim stomatolog podejmie się skomplikowanego i długiego leczenia uzębienia, zleca wykonanie RTG zębów. To nowoczesne badanie pozwalające w bardzo krótkim czasie ocenić stan tkanek miękkich i kości zębowych. Daje precyzyjny efekt, co pozwala dopasować skutecznie zabiegi. Jest bardzo pomocne i bezbolesne, dlatego warto mu się poddać, by w przyszłości uniknąć powikłań i kosztownych terapii.

Co to jest rentgen stomatologiczny?

Rentgen stomatologiczny zębów, nazywany także RTG zęba lub prześwietleniem, jest to badanie radiologiczne polegające na prześwietleniu uzębienia z wykorzystaniem promieni rentgenowskich. Promieniowanie to przenika przez tkanki, kości i narządy, które pochłaniają je w różnym stopniu, dzięki czemu tworzy się ich obraz. Dzięki RTG można określić stan zębów, ich korzeni, dziąseł, żuchwy, implantów tkanek miękkich twarzy i podniebienia, co przekłada się na decyzję lekarza odnośnie do dalszego leczenia. Rentgen stomatologiczny zębów wykonuje się również przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego. Dzięki temu stomatolog może stwierdzić, jak duża jest wada zgryzu i czy konieczna będzie ekstrakcja zębów.

Wskazania do prześwietlenia zębów

Stomatolodzy na wykonanie zdjęcia rentgenowskiego decydują się przed większymi i bardziej skomplikowanymi zabiegami lub dłuższym leczeniem uzębienia. Wskazaniami są między innymi:
 • zaawansowana próchnica,
 • uszkodzeni mechaniczne zębów,
 • planowane leczenie endodontyczne,
 • powikłania po leczeniu endodontycznym,
 • choroby i stany zapalne dziąseł,
 • zaplanowane leczenie protetyczne,
 • przed zabiegami z zakresu chirurgii,
 • w celu kontroli efektów leczenia.

  Zdjęcie RTG można także zlecić nie tylko po to, aby skontrolować stan uzębienia, lecz także ocenić kondycję dziąseł. Będzie na nim widać na przykład, czy w jamie ustnej pojawiły się cysty i ropienie oraz zobaczyć, w jaki sposób są ułożone zęby mądrości.

  Przebieg rentgena stomatologicznego

  Prześwietlenie jest zabiegiem bezbolesnym, krótkotrwałym i niewymagającym żadnych przygotowań od pacjenta. Wykonuje się je specjalistycznym aparatem cyfrowym, który po kilku sekundach daje pełen obraz wyglądy u stanu jamy ustnej. Profesjonalne RTG przeprowadza się w większości gabinetów stomatologicznych, a jednym z nich jest ten z Wrześni należący do Joanny Białek-Skowrońskiej. Takie zdjęcie rentgenowskie ma bardzo dobrą jakość, dzięki czemu dentysta może bez żadnych problemów ocenić kondycje uzębienia i zaplanować dalsze leczenie. Badanie jest bezpieczne, a dawka promieniowania w żaden sposób nie wpływa na zdrowie pacjenta.

  Opracowanie:

  Białek-Skowrońska Joanna lek. stomatolog

  Września , Sienkiewicza 12

  • tel. 605 408 533

  Podziel się