Artykuł sponsorowany Na czym polega leczenie kanałowe

Na czym polega leczenie kanałowe

Leczenie kanałowe wykonuje się wówczas, gdy choroba próchnicowa zęba jest już tak bardzo zaawansowana, że do jej wyleczenia nie wystarczy jedynie wyczyszczenie oraz wypełnienie powstałego ubytku, ale konieczne jest również dotarcie do zakażonych kanałów zębowych. Leczenie endodontyczne, bo tak fachowo nazywa się leczenie kanałowe, należy do najbardziej nieprzyjemnych zabiegów stomatologicznych, ale jego wykonanie zazwyczaj jest ostatnią szansą na uratowanie zęba przed ekstrakcją.

Zakażenie kanałów zębowych

Jak wspominaliśmy we wstępie, leczenie kanałowe wykonuje się w sytuacji bardzo zaawansowanej choroby próchnicowej. Warto wiedzieć, że na początku bakterie próchnicy widoczne są na zębie jedynie w formie niewielkich przebarwień, które można usunąć podczas wizyty kontrolnej w gabinecie stomatologicznym. Jeżeli jednak w porę nie uda się ich wykryć i usunąć, bakterie się rozwijają dalej, powoli przedzierając się najpierw przez szkliwo, a potem w głąb zębiny, doprowadzając tym samym do powstania ubytku.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, stomatolog z Przychodni stomatologicznej Multimed w Zamościu: Wykryta na tym etapie próchnica jest możliwa do wyleczenia poprzez klasyczne wyczyszczenie ubytku oraz wypełnienie go plombą. Na tym etapie choroby pacjenci nie odczuwają jeszcze bólu spowodowanego działaniem próchnicy, dlatego ubytki można wykryć tylko podczas wizyty kontrolnej u dentysty. Dlatego tak ważne jest regularne wykonywanie takich wizyt. Następnym etapem choroby jest już bowiem zaatakowanie unerwionej i ukrwionej miazgi w kanałach zębowych, które można wyleczyć tylko poprzez wykonanie leczenia kanałowego.

Etapy leczenia kanałowego

Leczenie kanałowe jest zabiegiem wieloetapowym. Poprzedza je wykonanie zdjęcie RTG zęba, na którym stomatolog może zobaczyć, ile dokładnie kanałów posiada chory ząb, jakiej są one długości oraz jaki mają przebieg. Każdy ząb może mieć bowiem inną ilość kanałów, a każdy kanał zębowy może być innej długości.

Po sprawdzeniu kanałów zębowych można przystąpić do wykonania zabiegu. Na początku dentysta musi otworzyć koronę zęba, żeby umożliwić sobie dostęp do kanałów. Następny etap polega już na dokładnym wyczyszczeniu każdego kanału zębowego, zarówno z bakterii, jak i ze zdrowej miazgi zębowej. Wszystkie kanały muszą być bowiem całkowicie puste. Po usunięciu miazgi i bakterii kanały są jeszcze dezynfekowane, a następnie przystępuje się do ich poszerzania i kształtowania, w taki sposób, aby możliwe było ich wypełnienie gutaperką. Po wypełnieniu kanałów, ostatni etap leczenia endodontycznego polega na odbudowie korony zęba.

Jeżeli w przypadku zakażenia ukrwionej i unerwionej miazgi zębowej pacjent nie chciałby się poddać leczenie kanałowemu, trzeba by było chory ząb usunąć. W efekcie leczenia co prawda ząb pozbawiony miazgi zębowej jest już martwy, jednak nadal będzie mógł przez długie lata pełnić swoją funkcję. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas