Materiał Partnera Dlaczego warto zadbać o stan zębów?

Dlaczego warto zadbać o stan zębów?

Z jednej strony zęby są najtwardszymi kośćmi w całym organizmie i pomagają nam w rozdrabnianiu pokarmu przez większość naszego życia. Z drugiej jednak strony zęby są narażone na oddziaływanie wielu czynników zewnętrznych, które uszkadzają nie tylko strukturę, ale także wnętrze zęba. Dlatego też bardzo ważne jest regularne kontrolowanie stanu swojej jamy ustnej w gabinecie stomatologicznym. Dzięki temu będziemy mogli nie tylko zabezpieczyć swoje zęby, ale także szybko zareagować, jeżeli pojawi się w nich stan chorobowy.

Istota profilaktyki stomatologicznej

Profilaktyka stomatologiczna jest podstawą w dbaniu o zdrowy i piękny uśmiech. Są to wszelkie czynności, które mają chronić zęby przed powstawaniem próchnicy bądź innych chorób zębów i dziąseł. Do profilaktyki stomatologicznej zaliczamy między innymi lakierowanie. Jest to zabieg polegający na nałożeniu na zęby warstwy fluoru, dzięki czemu są one chronione przed próchnicą oraz nadwrażliwością. Nieco innym zabiegiem jest z kolei lakowanie, które wykonuje się u młodszych pacjentów. Lakowanie polega na wypełnianiu zagłębień w zębach lakiem, dzięki czemu nie osadzają się w nich resztki jedzenia i zapobiegamy dzięki temu powstawaniu próchnicy.

Zastosowanie stomatologii zachowawczej

Stomatologia zachowawcza skupia się na prawidłowej higienie jamy ustnej. Dlatego też ten obszar stomatologii obejmuje wszelkie działania, które mają nie tylko usunąć próchnicę z zębów, ale także wypełnić powstałe ubytki. Niestety uszkodzenia szkliwa mogą pojawić się nawet u osób, które dbają o swoje zęby i uczęszczają na regularne kontrole. Dlatego też bardzo ważne jest skorzystanie z usług stomatologii zachowawczej. Do tego obszaru stomatologii zaliczyć można między innymi oczyszczanie zębów z kamienia, który jest zwapniałą płytką nazębną i może prowadzić nawet do chorób dziąseł i ubytków zębów. Stomatologia zachowawcza zajmuje się również odbudową korony zębowej czy też leczeniem kanałowym, czyli usunięciem chorej miazgi z kanałów zębowych i zastąpieniem jej specjalistycznym wypełniaczem.

Rzetelny stomatolog to podstawa

Wybór odpowiedniego gabinetu dentystycznego jest bardzo ważny, jeżeli zależy nam na pięknym uśmiechu przez długi czas. Z całą pewnością duże znaczenie ma również regularne kontrolowanie stanu swoich zębów. Lek. stomatolog Mieczysława Przybylska-Sikorska zaleca, by odwiedzać gabinet dentystyczny przynajmniej raz na pół roku. Dzięki temu dentysta jest w stanie szybko zdiagnozować powstałą zmianę chorobową oraz wybrać najbardziej efektywną metodę leczenia. Pomimo obaw wielu ludzi, zabiegi dentystyczne przebiegają obecnie dużo szybciej i przyjemniej dla pacjenta niż było to jeszcze kilka lat temu. Dlatego też, jeżeli zauważymy jakiekolwiek niepokojące sygnały, powinniśmy niezwłocznie zgłosić się do dentysty.

Opracowanie:

Podziel się