Artykuł sponsorowany Jak zapobiegać próchnicy?

Jak zapobiegać próchnicy?

Próchnica zębów to problem, który dotyka niemal całe społeczeństwo, bez względu na wiek. Prócz nieestetycznego wyglądu i nieświeżego oddechu, powoduje ona również problemy zdrowotne. Może prowadzić do wrzodów żołądka, zapalenia migdałków, a nawet sepsy. Stany zapalne w jamie ustnej to także silny ból. W jaki sposób możesz dbać o zęby, aby nie pojawiała się na nich próchnica?

Codzienna higiena

Regularne mycie zębów to coś, o czym przypomina się na każdym kroku. Należy to robić już od momentu pojawienia się u dziecka pierwszego zęba. Higiena jamy ustnej to proces złożony, ale łatwy i może szybko stać się codzienną rutyną. Najważniejsze czynności to:

  • szczotkowanie zębów minimum 2 razy na dobę, a najlepiej po każdym posiłku;
  • stosowanie dobrych szczoteczek (np. szczoteczki sonicznej);
  • używanie nici dentystycznej do oczyszczania przestrzeni między zębami;
  • płukanie ust specjalistycznymi roztworami eliminującymi bakterie.

Regularnie czyszczone zęby nie są dobrym środowiskiem dla rozwoju bakterii, gdyż płyny i pasty skutecznie je zabijają i hamują rozwój nowych.



Wizyty kontrolne

Stan uzębienia powinien być regularnie sprawdzany przez stomatologa już od najmłodszych lat. Przy nieprawidłowej higienie jamy ustnej próchnica może wystąpić już u nawet 2-3 letnich maluchów, a potem w ekspresowym tempie rozprzestrzeniać i atakować kolejne zęby. Na wizyty kontrolne należy umawiać się minimum rak do roku, a wszelkie ubytki natychmiast leczyć, aby nie dopuścić do dalszego ich rozwoju. Polecanym gabinetem stomatologicznym w Płocku jest firma Uśmiech, która specjalizuje się w leczenie zębów zarówno u dorosłych, jak i dzieci.

Prawidłowa dieta

Ogromny wpływ na stan jamy ustnej ma odpowiednia dieta. Dzieje się tak z dwóch powodów. Pierwszym z nich jest ogólny stan i skład zębów. Dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości witamin i minerałów zapewnia silne i stosunkowo odporne na próchnicę zęby. W momencie wystąpienia niedoborów np. witaminy D lub wapnia zęby stają się kruche i bardziej podatne na infekcje bakteryjne. Nawet częste wizyty u stomatologa nie przynoszą oczekiwanych efektów, gdyż mimo leczenia, szybko pojawiają się nowe ogniska próchnicy.

Drugi powód, dla którego należy zwracać uwagę na spożywane pokarmy to pH jamy ustnej. Jej zakwaszenie sprzyja namnażaniu się szkodliwych bakterii. Prowadzić może do niego spożywanie dużej ilości węglowodanów, których wstępne trawienie odbywa się właśnie w ustach przy pomocy śliny. Dieta powinna być uboga w produkty zawierające cukier oraz duże ilości skrobi (np. cukierki, chipsy ziemniaczane). Warto natomiast wprowadzić do jadłospisu duże ilości nabiału oraz olejów roślinnych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas