Materiał Partnera Na czym polega komputerowe badanie wzroku

Na czym polega komputerowe badanie wzroku

Wykonywanie komputerowego badania wzroku stało się w ostatnich latach bardzo skutecznym hasłem reklamowym wielu salonów optycznych, które w ten sposób namawiają potencjalnych klientów do skorzystania właśnie z ich usług. Nie oznacza to jednak, że możliwość wykonania badania, nie jest warta uwagi. Takie badania są bowiem także powszechnie wykonywane u okulistów. Musimy jednak wiedzieć o tym, że wyniki komputerowego badania wzroku nie są wystarczające do określenia mocy szkieł korekcyjnych, a jedynie w tym pomagają.

Co to jest komputerowe badanie wzroku

Komputerowe badanie wzroku służy zdiagnozowaniu ostrości widzenia pacjenta na podstawie pomiarów krzywizny rogówki oraz soczewki oka. Wykonuje się je przy użyciu autorefraktometru, czyli refraktometru automatycznego. Samo badanie jest niezwykle proste, bezbolesne i bezinwazyjne. Trwa zaledwie po kilka sekund dla każdego oka i daje natychmiastowe wyniki. W trakcie badania do oczu pacjenta wpuszczana jest nieszkodliwa wiązka promieni podczerwonych.  W tym czasie pacjent spogląda na oddalony przedmiot i autorefrektometr analizuje powstające w układzie optycznym oka refleksy. Zebrane dane pozwalają na przeliczenie zebranych danych na wielkość refrakcji każdego oka.

Dlaczego wyniki badania nie umożliwiają doboru mocy korekcji?

Wyniki komputerowego badania wzroku nie są jednak wystarczające do tego, żeby dobrać pacjentowi odpowiednią moc szkieł korekcyjnych. Jest to bowiem badanie przedmiotowe, czyli takie, które odbywa się bez czynnego udziału pacjenta. Jak tłumaczy nasz rozmówca, okulista współpracujący z portalem medycznym Dolekarzy.pl: Komputerowe badanie wzroku autorefraktometrem pozwala na uzyskanie jedynie przybliżonej wartości wymaganej korekcji optycznej. Zazwyczaj wartość ta jest zawyżona, ponieważ nie bierze pod uwagę indywidualnych odczuć pacjenta oraz możliwości zweryfikowania dobranej przez urządzenie mocy. Szkła korekcyjne muszą być dobierane na podstawie badania podmiotowego, w którym badanie przedmiotowe w postaci komputerowego badania wzroku, pełni tylko rolę pomocniczą.

W przypadku salonów optycznych możliwość wykonania komputerowego badania wzroku jest więc faktycznie głównie hasłem reklamowym, które oczywiście z czasem przestało być tak bardzo skuteczne, ponieważ takie badanie można już wykonać u większości optyków.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas