Materiał Partnera 3 rzeczy, których nie można robić, nosząc soczewki kontaktowe

3 rzeczy, których nie można robić, nosząc soczewki kontaktowe

Coraz więcej osób zamienia swoje okulary na soczewki kontaktowe. Po przełamaniu strachu związanego z ich aplikacją okazuje się, że jest to całkiem wygodne rozwiązanie. Soczewki nie mają wpływu na nasz wygląd zewnętrzny, ponieważ są praktycznie niezauważalne dla rozmówcy. Można w nich robić niemalże wszystko, łącznie z uprawianiem sportu, co dla osób, które noszą okulary, nie zawsze jest osiągalne. Istnieją jednak rzeczy, na które trzeba uważać, użytkując soczewki. O czym dokładnie mowa?

Dotykanie soczewek brudnymi rękoma

Oko jest bardzo wrażliwym narządem, łatwo je podrażnić. Osoby, które na co dzień stosują soczewki kontaktowe, muszą tym bardziej wystrzegać się pewnych nawyków takich jak np. pocieranie oczu. Jednak nie to jest ich najczęstszym grzechem. Gros pacjentów zapomina o tym, by przed aplikacją szkieł dokładnie umyć i osuszyć ręce. Często też zdarza się, że ręce zostały umyte, ale nim doszło do założenia soczewek, pacjent odpisał na wiadomość sms czy też złapał za klamkę w łazience. Nawet jeśli dłonie wciąż pachną mydłem, powinno się je umyć ponownie. W przeciwnym razie drobnoustroje, które bytują na przedmiotach codziennego użytku, z łatwością dostaną się do naszych oczu, co może skutkować zakażeniem.

Spanie w soczewkach

Możemy uciąć sobie krótką drzemkę bez konieczności zdejmowania soczewek, ale w momencie, kiedy udajemy się na nocny spoczynek, szkła powinny zostać bezwzględnie usunięte. Spanie w soczewkach skutkuje podrażnieniem i wysuszeniem gałki ocznej. Rano oczy będą zaczerwienione, mogą też pojawić się problemy z widzeniem. Jak radzi specjalista z salonu optycznego eM-Optyk – osoby, które często zapominają o wyjęciu soczewek na noc, powinny zaopatrzyć się w szkła kontaktowe do przedłużonego noszenia. Często na ich opakowaniu widnieje informacja, że można ich używać w nocy. Produkty tego typu pozwalają oczom swobodnie oddychać, co redukuje ryzyko wystąpienia podrażnień.

Zaniechanie codziennego oczyszczania pojemnika na soczewki

Na noc soczewki kontaktowe umieszcza się w specjalnym pojemniczku wypełnionym płynem, który oczyszcza i dezynfekuje szkła oraz zachowuje ich świeżość. Niestety większość pacjentów nie pamięta o tym, że ów pojemniczek również powinien być regularnie czyszczony. Dlaczego? Na jego ściankach osadza się biofilm i nawet jeśli wypełnimy zbiorniczek świeżym płynem do soczewek,  środek natychmiast zostanie zanieczyszczony. Nie wolno zapomnieć też o systematycznej wymianie pojemnika na nowy. Lepiej też nie używać kilku sztuk jednocześnie. W przypadku, gdy nie mamy ochoty na codzienne „sprzątanie”, zaopatrzmy się w soczewki jednodniowe. Ich stosowanie nie wymaga aż tyle zachodu, choć z pewnością wiąże się z większym kosztem.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas