Artykuł sponsorowany Na czym polega badanie psychotechniczne?

Na czym polega badanie psychotechniczne?

Badanie psychotechniczne to rodzaj badań psychologicznych oceniających zdolność do obsługi maszyn. Ich wykonanie jest niezbędne do uzyskania kwalifikacji zawodowych i z reguły są obowiązkowe. Jak dokładnie przebiegają psychotesty i ja się do nich odpowiednio przygotować? Podpowiadamy. 

Czym są badania psychotechniczne?

Badania psychotechniczne, potocznie zwane psychotestami, to rodzaj badań psychologicznych, które należy wykonać, aby uzyskać kwalifikacje do prowadzenia pojazdów, obsługi maszyn czy wykonywania specyficznych prac zawodowych. Oprócz tego, skierowanie na psychotesty otrzymują również kierowcy, którzy wcześniej prowadzili samochód pod wpływem alkoholu lub innych środków zmieniających świadomość, zebrali co najmniej 24 punkty karne czy uczestniczyli w wypadku. Badania są też zalecane przyszłym egzaminatorom i instruktorom nauki jazdy, pracownikom wysokościowym czy kierowcom pojazdów uprzywilejowanych i służbowych. Skierowanie może wydać policjant, prezydent miasta oraz starosta. Testy wykonuje się w specjalnych placówkach pod opieką psychologa. W Jarocinie badania psychologiczne przeprowadza przychodnia specjalistyczna MEDAN

Jak wygląda badanie psychotechniczne? 

Badania psychotechniczne składają się z kilku części. Poszczególne testy mają za zadanie ocenić koncentrację, zdolności intelektualne, szybkość podejmowania decyzji czy spostrzegawczość. Wykorzystuje się do tego specjalną aparaturę, jak na przykład sygnalizatory świetlne. Badaniu podlega też osobowość pacjenta. Ważnym elementem jest sprawdzenie zdolności kierowcy do prowadzenia pojazdu w nocy. Do tego celu służy specjalnie przystosowana kabina, w której panuje ciemność. Ostatnim etapem jest wywiad z osobą badaną, omówienie uzyskanych wyników i wystawienie orzeczenia. Całość trwa zwykle maksymalnie 2-3 godziny. 

Jak się przygotować od psychotestów? 

Do badań psychotechnicznych nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Nie należy również się ich obawiać. Wystarczy, aby przed przystąpieniem do testów być wyspanym i wypoczętym. Osoby z zaburzeniami ostrości widzenia powinny zabrać ze sobą okulary lub soczewki kontaktowe. Bardzo ważne jest, aby nie zapomnieć o dokumentach (dowód osobisty, prawo jazdy, skierowanie na badanie). Ponadto, co najmniej dwie doby przed umówionym terminem badań zaleca się zrezygnować ze spożywania alkoholu czy przyjmowania innych substancji psychoaktywnych. Dobrze jest też zrezygnować z leków uspokajających, o ile nie są to leki przyjmowane stale. Wówczas najlepiej jest wcześniej skonsultować się z lekarzem prowadzącym. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas