Materiał Partnera Metody usuwania blizn w chirurgii kosmetycznej

Metody usuwania blizn w chirurgii kosmetycznej

Skóra człowieka jest delikatną powłoką – bardzo łatwo ulega otarciom i zranieniom. Niewłaściwa pielęgnacja prowadzi do jej osłabienia, co dodatkowo wpływa na jej właściwości regeneracyjne. Źle zagojone skaleczenia prowadzić mogą do powstawania nieestetycznych blizn, których często nie pozbędziemy się własnymi siłami. Tu z pomocą przychodzi nam medycyna estetyczna.

Usuwanie blizn i znamion

Zdrowa, zadbana skóra to podstawowy warunek pięknego wyglądu naszego ciała. Ważną rolę odrywa tutaj pielęgnacja, ale niektóre problemy są niezależne od nas. Do takich należą właśnie blizny oraz różnego rodzaju znamiona – nie mamy bowiem wpływu na ich powstawanie i nie jesteśmy w stanie w żaden sposób tego przewidzieć.

W przypadku zmian na skórze istnieje też ryzyko, że są one powiązane z jakąś chorobą i z tego powodu nie wolno nam ich lekceważyć. Warto, aby obejrzał je lekarz specjalista, dzięki czemu zyskamy pewność co do ich charakteru. W większości przypadku, nawet gdy zmiana jest niegroźna, zapada decyzja o wycięciu znamienia choćby ze względów estetycznych. Przeprowadzeniem takiego zabiegu powinien zająć się profesjonalny gabinet chirurgii kosmetycznej, taki jak ten, który prowadzi we Wrocławiu dr nauk medycznych Jakub Krotochwil. W takim miejscu możemy liczyć na kompleksową opiekę na każdym etapie leczenia.

Metody chirurgii kosmetycznej

Istnieje kilka powszechnie stosowanych sposobów, za pomocą jakich usuwane są blizny oraz znamiona. O wybraniu optymalnej dla nas metody powinniśmy decydować po konsultacji z chirurgiem plastykiem, który będzie w stanie doradzić nam najlepsze rozwiązanie.

Usuwanie znamion przeprowadza się poprzez wycięcie niepokojącej zmiany wraz z niewielkim fragmentem zdrowej skóry. Zabieg odbywa się w warunkach ambulatoryjnych przy znieczuleniu miejscowym. Wycięty fragment jest następnie badany przez histopatologa w celu wykluczenia choroby – na przykład nowotworu. Usuwanie szwów odbywa się zwykle po tygodniu. To metoda często wykorzystywana do pozbycia się guzków czy pieprzyków.

Zabieg chirurgii plastycznej znajduje też zastosowanie w przypadku blizn z tą różnicą, iż czasem w miejsce blizny przeszczepiany jest zdrowy fragment skóry, a dla zwiększenia efektów kosmetycznych, chirurg plastyczny zakłada szwy śródskórne.

Medycyna estetyczna oferuje również inne metody, ich możliwości są jednak uzależnione od kilku czynników: wieku blizny oraz jej rozmiaru. Powszechnym sposobem usuwania zarówno świeżych, jak i wieloletnich blizn pourazowych, pooparzeniowych, pooperacyjnych i potrądzikowych jest laseroterapia. W ramach zabiegu za pomocą lasera dokonuje się zamierzonych mikrouszkodzeń skóry, które pobudzają ją do regeneracji, co prowadzi do powstania nowej tkanki łącznej. Podobne działanie ma stosowane do blizn, które osiągnęły swoją ostateczną formę, naświetlania światłem LED.

W przypadku powierzchniowych blizn wykorzystuje się natomiast terapię kolagenową. Preparat podawany przez iniekcję podskórną tu również pobudza skórę do regeneracji, a ponadto zmniejsza twardość zbliznowacenia.

Inną skuteczną metodą jest terapia komórkami macierzystymi wyizolowanymi z tkanki tłuszczowej. Jej efektem jest spłaszczenie blizny – pourazowej, potrądzikowej, pooperacyjnej – w wyniku wytworzenia nowej tkanki.

Podziel się