Artykuł sponsorowany Metody leczenia jaskry

Metody leczenia jaskry

Leczenie jaskry opiera się przede wszystkim na obniżaniu ciśnienia wewnątrzgałkowego. Rozpoczynając leczenie, trzeba dążyć do osiągnięcia poziomu ciśnienia, przy którym procesy uszkodzenia jaskrowego zostaną zatrzymane lub spowolnione w maksymalnym stopniu. W dzisiejszym artykule skupimy się na omówieniu powszechnie stosowanych metod leczenia jaskry.

Na czym polega farmakologiczne leczenie jaskry?

Wśród powszechnie stosowanych metod leczenia jaskry możemy wyróżnić farmakologiczne oraz operacyjne. Terapia farmakologiczna obejmuje stosowania czterech grup leków w postaci kropli. Leki te podawane są bezpośrednio do worka spojówkowego. Celem działania tych farmaceutyków jest zmniejszenie produkcji cieczy wodnistej lub ułatwienie jej odpływu z gałki ocznej. Jeżeli jednak leki nie są w stanie zredukować ciśnienia wewnątrzgałkowego w wystarczającym stopniu, to wdrażana jest laseroterapia lub leczenie chirurgiczne.

Na czym polega laserowe leczenie jaskry?

Leczenie jaskry obejmuje również zabiegi inwazyjne. W tej kategorii możemy wymienić:

  • Irydotomię laserem YAG

  • Selektywną trabekuloplastykę (SLT)

  • Irydotomię laserową (LPI)

Irydotomia laserem YAG jest stosowana u pacjentów, u których stwierdzono przeciwwskazania do leczenia chirurgicznego. Najczęściej ma to miejsce w przypadku jaskry przewlekłej wąskiego kąta. Podczas zabiegu lekarz wykonuje otwór w tęczówce. Zapewnia on możliwość swobodnego krążenia płynu w gałce ocznej. Dzięki temu ciecz wodnista może przepływać z komory tylnej oka do przedniej. To znacznie poprawia jakość widzenia u pacjenta.

Selektywna trabekuloplastyka jest laserową plastyką kąta przesączania. Efektem zabiegu jest obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego. Co ważne zabieg nie powoduje termicznego uszkodzenia struktur oka, dzięki czemu można go powtarzać. Zabieg SLT może być stosowany jako pierwsza metoda leczenia jaskry lub jako terapia alternatywna dla leków przeciwjaskrowych.

Irydotomia laserowa jest wykonywana w przypadku jaskry zamkniętego kąta. W trakcie leczenia laserem wykonywany jest jeden lub dwa otwory w tęczówce. Dzięki temu ciecz wodnista może swobodnie przepływać z tylnej do przedniej komory oka. Otwory umożliwiają dojście płynu do szczytu kąta, co powoduje jego poszerzenie. Dzięki zabiegowi LPI można zapobiec zamykaniu kąta przesączania. Bardzo ważne jest wczesne wykonanie zabiegu. Najlepiej od razu po rozpoznaniu predyspozycji anatomicznej do zamknięcia kąta i rozwoju jaskry. Zabieg LPI ma charakter jednorazowy.

Na chwilę obecną jaskra jest chorobą nieuleczalną. Dlatego też jej leczenie trwa w zasadzie do końca życia. Na szczęście wczesne wykrycie choroby pozwala uzyskać wysoką skuteczność procesu leczenia. W celu diagnostyki oraz opracowania strategii leczenia warto zgłosić się do Kliniki Okulistycznej Jasne Błonia z Łodzi. Klinika od 2001 roku wdraża nowoczesne metody diagnostyki i leczenia chorób oczu wzorując się na renomowanych placówkach działających na terenie Francji i Niemiec.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas