Materiał Partnera Diagnozowanie chorób u ortopedy

Diagnozowanie chorób u ortopedy

Lekarz ortopeda zajmuje się diagnozowaniem chorób wywoływanych uszkodzeniem narządów ruchu. Ortopeda bada dolegliwości wynikające z nieprawidłowego funkcjonowania układu szkieletowego oraz zaburzenia powstałe w obrębie wiązadeł, stawów, mięśni i nerwów. Wszelkie nieprawidłowości mogą wpływać na złe samopoczucie, ale przede wszystkim prowadzić do trwałego uszczerbku na zdrowiu.

Jakie choroby diagnozuje ortopeda?

Choroby związane z układem ruchowym człowieka w powiązaniu z układem nerwowym to specjalizacja, którą zajmuje się ortopeda. Katalog chorób związanych z układem ruchowym człowiek jest mnóstwo. Lekarz ortopeda diagnozuje między innymi choroby kręgosłupa jak dyskopatie, zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, wady postawy jak lordoza, kifoza, skolioza, płaskostopie, zmiany przeciążeniowe jak zespół cieśni nadgarstka, łokieć tenisisty, zapalenie rzepki, a także choroby biodra. Do ortopedy należy umówić się na wizytę w przypadku podejrzenia nowotworu kości, zapalenia kości i stawów oraz z takimi urazami jak złamania, zwichnięcia, uszkodzenia łękotek czy wadami wrodzonymi jak dysplazja stawo biodrowego czy kręcz szyi.

Jakie badania wykonuje ortopeda?

Bez odpowiedniej diagnostyki wykluczenie choroby lub jej leczenie nie jest możliwe. Dlatego podczas wizyty w szpitalu, lekarz zleca wykonanie szeregu badań. Mają one na celu zobrazować zmiany jakie zaszły w organizmie i pozwala na wdrożenie skutecznych metod leczenia. Najprostsze do zdiagnozowania sią urazy takie jak złamania, zwichnięcia czy skręcenia, ponieważ dają one jednoznaczne objawy. Inaczej jest w przypadku na przykład chorób zwyrodnieniowych kręgosłupa, których objawy mogą być nieswoiste i charakterystyczne dla wielu chorób. W tym przypadku lekarz ortopeda przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem. Udają się na wizytę do specjalisty warto zabrać ze sobą wyniki dotychczas przeprowadzonych badań jak na przykład zdjęcie rentgenowskie, które pozwoli lekarzowi na ocenę stanu kręgosłupa. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lekarz może zlecić wykonanie dodatkowych badań jak RTG, badanie ultrasonograficzne, rezonans magnetyczny czy tomografię komputerową.

Ortopedia oprócz diagnozowania chorób i urazów zajmuje się też profilaktyką. Dotyczy to szczególnie dzieci, które w fazie rozwoju powinny mieć ukształtowaną prawidłową postawę ciała. Pierwsza wizyta u ortopedy powinna odbyć się kilka tygodni po porodzie. Podczas wizyty przeprowadzane jest badanie, które ma na celu wykluczyć dysplazję stawów biodrowych u noworodka. W przypadku, jeśli lekarz będzie miał jakiekolwiek wątpliwości co do przeprowadzonego badania może zlecić dodatkowe badanie ultrasonograficzne. W późniejszych latach ortopeda leczy u dzieci wady postawy.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas