Materiał Partnera Jak dbać o piersi, aby były zdrowe?

Jak dbać o piersi, aby były zdrowe?

Małe, duże, niesymetryczne, z dużymi lub małymi brodawkami – tak naprawdę nie ma to znaczenia, bo piersi powinny być przede wszystkim zdrowe. Choć świat ma prawdziwą manię na ich punkcie i potrafi wytknąć kobietom wszystko w tym temacie: jakie powinny być piersi, a także czego nie można z nimi robić, to jedno jest pewne – trzeba o nie dbać, aby w porę wyłapać wszelkie nieprawidłowości.

Piękne piersi = zdrowe piersi

Piersi na każdym etapie życia kobiety wyglądają inaczej i jest to jak najbardziej normalne, więc nikt nie powinien wyrzucać sobie, że nie są takie jak „powinny”. Presja na idealnie krągły i jędrny biust wynika tylko i wyłącznie z obrazu, jaki wylansowały media. W rzeczywistości każda kobieta jest inna, piersi mają różne kształty, a nawet te zmieniają się wraz z etapem cyklu menstruacyjnego – w trakcie PMS piersi mogą być tkliwe i większe. Warto to podkreślić, bo wiele kobiet obawia się bólu piersi, który może oznaczać zmiany nowotworowe.

Biust wymaga nie tylko troski, ale też czujności. Regularne samobadanie to prosta czynność, która zajmuje niewiele czasu, a może wiele zmienić. Samobadanie piersi należałoby wykonywać raz w miesiącu, najlepiej tego samego dnia cyklu, najlepiej między 6, a 9. Aby proces ten nie kojarzył się z przykrym obowiązkiem można połączyć to z rytuałem pielęgnacyjnym – wcieranie pachnącego olejku uprzyjemni ten moment, a także sprawi, że samobadanie będzie łatwiejsze i przyniesie wymierne korzyści pielęgnacyjne.

Regularne badania

Rak piersi, mimo, że brzmi jak wyrok, to wykryty wcześnie jest całkowicie uleczalny, dlatego samobadanie piersi jest tak ważne. Regularne „doglądanie” biustu, czy nie pojawiły się zgrubienia, grudki czy ból w konkretnym miejscu może dosłownie uratować życie. Mimo to statystyki są dość smutne, bo z roku na rok, coraz więcej Polek dowiaduje się o chorobie nowotworowej. Samobadanie to podstawa, ale warto wiedzieć, jakie inne badania profilaktyczne piersi pomagają uchronić się przed rakiem.

  • Badanie palpacyjne – powinno być wykonane podczas rutynowej kontroli u ginekologia; metoda podobna do samobadania piersi.
  • USG – każda kobieta po 30. roku życia powinna udać się na badanie ultrasonograficzne; pozwala wykryć guzki na wczesnym etapie, nawet te o wielkości 5 mm; USG piersi jest szybkie i bezbolesne,  warto wykonać raz w roku.
  • Mammografia – najdokładniejsze badanie pozwalające wykryć nawet drobne zmiany o wielkości od 1 do 3 mm; ze względu na charakter badania najlepiej wykonywać je między 6 a 15 dniem cyklu, czyli w momencie, gdy piersi są najmniej wrażliwe; zalecana dla kobiet powyżej 40. roku życia; można wykonać ją prywatne w centrum medycznym lub w ramach NFZ dla kobiet miedzy 50, a 69 rokiem życia.

Nie wszystkie zmiany wykryte w tkance piersi są niebezpieczne dla zdrowia. Wiele z nich to torbiele lub cysty, które powiązane są ze schorzeniami endokrynologicznymi. Szacuje się, że nawet połowa kobiet między 30. a 40. rokiem życia ma tego typu zmiany. Ponadto badania wykrywają również inne zmiany o charakterze niezłośliwym to gruczolakowłókniaki i brodawczaki wewnątrzprzewodowe.

Co zrobić w przypadku podejrzenia raka piersi?

Każda zmiana w piersi powinna zostać przebadana histopatologiczne. Lekarz, który wykryje zmianę najczęściej pokieruje pacjentkę na dalsze badania, czyli na biopsje. Zabieg pozwala pobrać tkankę z torbieli lub guzka do analizy. Kiedy wyniki wskażą na guza złośliwego konieczne będzie podjęcie leczenia onkologicznego. W tym celu najlepiej poszukać ośrodka oferującego kompleksowe wsparcie w tej kwestii. Wiadomość o raku piersi jest ogromnym szokiem i wiele kobiet czuje się osamotniona i zdezorientowana, więc takie ośrodki jak Centrum Medyczne HCP mogą okazać się bardzo pomocne. 

Szpital im. św. Jana Pawła II zapewnia konsultacje onkologiczne i opiekę lekarską na wysokim poziomie. Placówka oferuje szybką terapię onkologiczną oraz specjalizuje się w terapii nowotworów piersi. Nad pacjentami onkologicznymi w HCP czuwa Koordynator, który dba o to, aby wszystkie etapy leczenia był ze sobą powiązane, a sam pacjent dobrze zorientowany w kwestiach informacyjnych oraz organizacyjnych. Rak to nie wyrok, więc warto podjąć się leczenia, nawet, jeżeli wydaje się przerażające.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas