Artykuł sponsorowany  Medycyna pracy: w jakich zawodach konieczne są badania psychotechniczne?

Medycyna pracy: w jakich zawodach konieczne są badania psychotechniczne?

Badania psychotechniczne są istotnym elementem procesu rekrutacji w niektórych zawodach, ponieważ oceniają zdolność kandydata do wykonywania zadań specyficznych dla danej profesji. W Polsce obowiązek badania psychotechnicznego ma szczególne znaczenie zwłaszcza w zawodach, gdzie wymagana jest odpowiedzialność i skupienie na rzecz bezpieczeństwa innych osób oraz własnego majątku.

Zawody wymagające przeprowadzania badań psychotechnicznych

Badania psychotechniczne są wykorzystywane w medycynie pracy do oceny zdolności psychologicznych i poznawczych poszczególnych osób. Ich celem jest ocena zdolności danej osoby do wykonywania określonych zadań w miejscu pracy, takich jak rozwiązywanie problemów, podejmowanie decyzji i wielozadaniowość. Testy te pozwalają na identyfikację potencjalnych słabych lub mocnych stron zdolności danej osoby do wykonywania określonych obowiązków zawodowych.

Jednym z zawodów wymagających badań psychotechnicznych jest kierowca zawodowy. Pozwalają one ocenić predyspozycje zawodowe kandydatów, ich koordynację wzrokowo-ruchową, a także umiejętność podejmowania szybkich decyzji oraz skupienie podczas pracy. Badaniom psychotechnicznym poddawani są także kandydaci na kontrolerów ruchu kolejowego. Badania psychotechniczne w tym przypadku mają sprawdzić umiejętność kandydata do opanowania stresu oraz zdolność do pracy pod presją czasu.

Kto jeszcze musi wykonywać badania psychotechniczne?

Operatorzy dźwigni, wieżowców oraz suwnic - w tych zawodach również wymagane są badania psychotechniczne. Osoby odpowiedzialne za obsługę takich maszyn muszą wykazać się nie tylko biegłością w obsłudze sprzętu, ale także umiejętnością utrzymania koncentracji i podejmowania właściwych decyzji podczas pracy na wysokości. Badaniom psychotechnicznym w placówkach świadczących usługi z zakresu medycyny pracy, jak chociażby specjalistyczna przychodnia Medan, poddawani są także pracownicy ochrony. W tym przypadku badania psychotechniczne są obligatoryjne z uwagi na specyfikę tego zawodu. Pracownicy ochrony są odpowiedzialni za bezpieczeństwo osób oraz mienia chronionego, a także kontrolowanie dostępu do obiektów. W związku z tym potrzebują odpowiednich predyspozycji, które można ocenić w trakcie badań psychotechnicznych.

Zdolność kandydatów do podejmowania szybkich i właściwych decyzji, koncentracja oraz zdolność do pracy w warunkach stresu to wymagania kierowane także do pracowników lotnictwa cywilnego - pilotów i kontrolerów ruchu lotniczego. Podobne warunki muszą spełniać także strażacy i ratownicy medyczni. Coraz częściej badania psychotechniczne przeprowadza się również u nauczycieli w celu sprawdzenia predyspozycji zawodowych kandydata.

Opracowanie:

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas