Materiał Partnera Badanie EKG – kiedy warto wykonać?

Badanie EKG – kiedy warto wykonać?

Elektrokardiogram to graficzny rejestr aktywności elektrycznej serca w stanie spoczynku, który dostarcza informacji o tętnie i rytmie serca. Wykonanie badanie EKG może być wskazane w przypadku istnienia ryzyka zachorowania na choroby serca, np. przy wysokim ciśnieniu krwi, kołataniu lub bólu w klatce piersiowej. Wskazaniem do badania jest także przebyte schorzenie serca. Sprawdźmy, w jakich przypadkach badanie EKG jest zalecane, a kiedy można z niego zrezygnować.

Badanie EKG – kiedy nie jest niezbędne?

Zwykle pacjent nie potrzebuje badania EKG, jeśli nie ma czynników ryzyka chorób serca lub objawów sugerujących możliwą chorobę. Test nie jest także przydatny w rutynowych badaniach kontrolnych u osób, które nie mają czynników ryzyka chorób serca, takich jak wysokie ciśnienie krwi czy ból w klatce piersiowej.

Badanie EKG – kiedy jest potrzebne?

Ryzyko chorób serca zależy od wielu czynników, takich jak wiek, płeć, pochodzenie etniczne, poziom cholesterolu, ciśnienie krwi, palenie tytoniu lub cukrzyca. Co więcej, lekarz, np. z Md-Med., może zlecić badanie EKG osobom, które mogą być zagrożone chorobami serca, ponieważ w rodzinie występują podobne schorzenia. Typowymi wskazaniami do dalszej diagnostyki są: ból w klatce piersiowej, duszności, zawroty głowy, omdlenia lub szybkie/nieregularne bicie serca (kołatanie serca).

EKG są często wykonywane w celu monitorowania stanu zdrowia osób, u których zdiagnozowano problemy z sercem, w celu oceny rozruszników serca lub monitorowania wpływu niektórych leków na pracę serca.

Jak wygląda badanie EKG?

Przed wykonaniem badania EKG nie ma potrzeby ograniczania jedzenia ani picia. W celu wykonania badania pacjent musi zdjąć górną część garderoby, aby umożliwić lekarzowi łatwy dostęp do klatki piersiowej. EKG działa najlepiej, gdy skóra jest czysta i sucha (wolna od olejków i balsamów). Wybrane miejsca są w razie potrzeby golone, ponieważ włosy uniemożliwiają elektrodom prawidłowy kontakt ze skórą. Elektrody (czujniki) są mocowane do klatki piersiowej, rąk i nóg przy pomocy lepkiego żelu. Elektrody wykrywają prądy elektryczne wytwarzane przez serce, które są następnie mierzone i rejestrowane przez elektrokardiograf.

Badanie EKG może przyjąć trzy formy – spoczynkową, ambulatoryjną oraz test wysiłkowy. Przy EKG spoczynkowym pacjent kładzie się i nie wykonuje żadnych ruchów. Ten typ badania trwa zwykle od 5 do 10 minut. W przypadku ambulatoryjnego EKG pacjent nosi przenośne urządzenie rejestrujące przez całą dobę, zaś w teście wysiłkowym – trwającym do pół godziny – pacjent wykonuje wysiłek fizyczny, np. jeżdżąc na rowerze stacjonarnym.  

Opracowanie:

Md-med Sp. z o.o.

Tychy , Budowlanych 146

Podziel się