Materiał Partnera Maski przeciwbakteryjne i żele antybakteryjne - co musisz o nich wiedzieć?

Maski przeciwbakteryjne i żele antybakteryjne - co musisz o nich wiedzieć?

Dokładne umycie rąk po powrocie do domu, skorzystaniu z toalety i przed przygotowaniem posiłków to najprostszy sposób na ustrzeżenie się przed zagrażającymi zdrowiu drobnoustrojami. Chociaż na co dzień przestrzeganie tych zasad jest naturalne i oczywiste, zdarzają się sytuacje, w których z troski o higienę i bezpieczeństwo musimy sięgnąć po dodatkowe środki.

W ciągu dwóch pierwszych tygodni marca 2020 roku z półek drogerii i aptek w Polsce zniknęły najpierw żele antybakteryjne, a następnie maseczki ochronne. Wzrost zainteresowania takimi artykułami higienicznymi to oczywista konsekwencja pandemii koronawirusa, który obecnie jest już realnym zagrożeniem dla każdego z nas. Jednak czy maseczki i żele do dezynfekcji rąk rzeczywiście mogą nas uchronić przed chorobą?


Maseczki ochronne na twarz

Jeszcze do niedawna widok osób w maseczkach ochronnych był czymś zaskakującym. Z takich środków ochronnych korzystali niemal wyłącznie pracownicy służby zdrowia, profesjonaliści, pracujący w miejscach mocno zapylonych i osoby, które próbowały chronić się przed smogiem, zanieczyszczającym powietrze w okresie zimowym. Obecnie, z obawy przed szybko rozprzestrzeniającym się, nowym wirusem, zainteresowanie takimi środkami ochrony drastycznie wzrosło. W związku z chwilowym brakiem maseczek na twarz w stacjonarnych aptekach, drogeriach, a nawet w krajowych hurtowniach niektórzy decydują się na ich ręczne szycie. Jednak czy maseczki domowej roboty są w stanie zapewnić nam wystarczającą ochronę?

Skuteczność maseczki ochronnej uzależniona jest od jej współczynnika filtracji. Mówiąc prościej, na to, czy maseczka ochroni użytkownika przed konkretnym zagrożeniem, wpływa jej zdolność do zatrzymywania na powierzchni cząsteczek o określonej wielkości. Jednocześnie maseczka musi umożliwiać swobodne oddychanie. Oznacza to, że powinna być wykonana z materiału gęstego, ale jednocześnie przewiewnego. W praktyce najlepiej sprawdzają się maseczki wielowarstwowe, szyte z nowoczesnych materiałów. Dobrym przykładem mogą być trójwarstwowe maseczki RESPILON ReSpimask oraz czterowarstwowe maseczki na twarz RESPILON RespiPro z membraną zatrzymującą płyny. Tkaniny wykonane z nanowłókien tworzą skuteczną barierę mechaniczną dla wirusów i bakterii, dzięki czemu zapewniają najwyższą ochronę użytkownika przed niebezpiecznymi patogenami. Dlatego, chcąc zabezpieczyć się przed wirusami przenoszonymi drogą kropelkową, warto poszukać profesjonalnych maseczek ochronnych, np. w drogeriach internetowych.


Żele antybakteryjne do rąk

Antybakteryjne żele do rąk od wielu lat towarzyszą nam w podróżach. Dzięki nim możemy zadbać o higienę rąk w sytuacji, gdy nie mamy dostępu do wody i mydła. W pociągu, autobusie, w drodze na wakacje i do pracy – zapewniają nam poczucie bezpieczeństwa we wszystkich tych oraz w wielu innych sytuacjach. Na czym dokładnie polega działanie żelu antybakteryjnego i czy rzeczywiście po jego użyciu możemy bez obaw zabrać się za jedzenie, zakładać soczewki kontaktowe i wykonywać inne czynności związane z dotykaniem twarzy?

Żele antybakteryjne bazują na alkoholu etylowym w stężeniu 60-80%, który działa zabójczo przede wszystkim na bakterie, ale także na grzyby i niektóre wirusy. Udowodniono, że takie preparaty są skuteczne m.in. w zwalczaniu wirusa grypy i rotawirusów, które w naszym społeczeństwie występują bardzo często. Aktualny stan wiedzy pozwala nam stwierdzić, że żele antybakteryjne są skuteczne również w odniesieniu do koronawirusów. W tym punkcie musimy jednak zaznaczyć, że nie istnieją jeszcze badania potwierdzające działanie alkoholu etylowego konkretnie na koronawirusa SARS-CoV-2, odpowiedzialnego za panującą obecnie pandemię – opowiada ekspert z drogerii internetowej euro-drogeria.pl.

Podsumowując, maski i żele antybakteryjne rzeczywiście mogą wpłynąć na poprawę naszego bezpieczeństwa również w dobie panującego obecnie zagrożenia. Pamiętajmy jednak, że zawsze najważniejsze jest przestrzeganie podstawowych zasad higieny. Jeśli mamy taką możliwość, myjmy ręce z użyciem mydła i ciepłej wody, przynajmniej przez 20 sekund, a do momentu zażegnania epidemii, stosujmy się do pozostałych zaleceń Ministerstwa Zdrowia. Unikanie dużych skupisk ludzkich zapewni ci lepszą ochronę przed koronawirusem niż maseczka.

Podziel się