Artykuł sponsorowany Zastosowanie fali uderzeniowej w rehabilitacji

Zastosowanie fali uderzeniowej w rehabilitacji

Terapia falą uderzeniową jest jedną z nieinwazyjnych i wysoce efektywnych metod stosowanych przy wielu dolegliwościach w szczególności bólowych. Fale uderzeniowe przyczyniają się do stymulacji procesów regeneracyjnych na danym obszarze ciała, dzięki czemu wspomagają leczenie. Jak przebiega zabieg oraz jakie są wskazania do jego wykonania? Dowiesz się o tym z niniejszego artykułu – czytaj dalej!

Jak przebiega terapia falą uderzeniową?

Choć wiele osób może o tym nie wiedzieć, to fala uderzeniowa znana jest wszystkim, ponieważ to zjawisko naturalne, które powstaje m.in. w wyniku wyładowań atmosferycznych. W rehabilitacji wykorzystuje się w zakresie zdecydowanie mniejszych częstotliwości, czyli od 16 do 20 Hz. Fala uderzeniowa to inaczej fala akustyczna generowana przez specjalne urządzenie z głowicą, która przykładana jest we wskazane miejsce objęte stanem bólowym.

W fizjoterapii najczęściej wykorzystuje się falę uderzeniową skupioną (FSWT). Jednak zanim specjalista medyczny rozpocznie terapię, lokalizuje miejsce schorzenia poprzez badanie palpacyjne. Następnie aplikuje na tym obszarze żel sprzęgający, po czym przykłada głowicę urządzenia. Zabieg jest bezbolesny i zazwyczaj trwa od 5 do 15 minut. Lekarze i fizjoterapeuci ze Specjalistycznego Gabinetu Rehabilitacji Medycznej z Krakowa zalecają wykonanie 3-5 zabiegów co 5-6 dni w celu uzyskania lepszych efektów.

Wskazania do zastosowania fali uderzeniowej

Najczęściej z terapii fali uderzeniowej korzystają sportowcy, ale nie tylko. Metoda ta jest bardzo pomocna w leczeniu schorzeń takich jak:

  • ostrogi piętowe,

  • kolano skoczka,

  • łokieć tenisisty,

  • zapalenie kaletek maziowych,

  • zespół kanału cieśni nadgarstka.

To tylko kilka z wymienionych dolegliwości, którym towarzyszą stany bólowe redukowane przez zastosowanie fali uderzeniowej. Jakich efektów można spodziewać się po terapii? Fale uderzeniowe stymulują metabolizm i pobudzają układ krwionośny, a także przyczyniają się do zwiększenia produkcji kolagenu i zmniejszenia napięcia mięśni. Uszkodzone tkanki, np. torebek stawowych, mięśni czy więzadeł stopniowo regenerują się, dzięki czemu pacjent nie odczuwa dolegliwości bólowych. Terapia falami uderzeniowymi stanowi połączenie leczenia objawowego z przyczynowym i wiąże się z brakiem konieczności stosowania leków przeciwbólowych oraz innych środków farmakologicznych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas