Materiał Partnera Leczenie paradontozy w gabinecie stomatologicznym „Dentyści”

Leczenie paradontozy w gabinecie stomatologicznym „Dentyści”

Paradontoza to jedna z najczęściej występujących chorób przyzębia. Może rozwijać się niezależnie od próchnicy, co oznacza, że chorują też pacjenci, których zęby są zdrowe. Szacuje się, że na paradontozę cierpi co dziesiąty mieszkaniec globu. Statystyki te są niestety nieco wyższe w Polsce. Paradontoza może być problemem aż 70% naszych rodaków. Jak leczy się paradontozę w gabinecie stomatologicznym „Dentyści” w Oławie?

Czym w zasadzie jest paradontoza?

Paradontoza, zwana inaczej przyzębicą, atakuje tkanki przyzębia. Na początku choroba rozwija się w niezauważalny sposób, co utrudnia jej rozpoznanie i leczenie. Jej przyczyną jest nagromadzony nad i pod dziąsłami kamień nazębny. Często mówi się, że paradontoza to choroba seniorów. Nic bardziej mylnego. Ze schorzeniem tym zmagają się także dorośli oraz dzieci. Według specjalistów to właśnie paradontoza najczęściej odpowiada za ubytki zębowe u osób po 23. roku życia. Co, oprócz kamienia nazębnego, może przyczynić się do rozwoju choroby?

  • Predyspozycje genetyczne,
  • zaawansowana choroba próchnicowa,
  • palenie papierosów,
  • zaburzenia hormonalne,
  • wady zgryzu,
  • noszenie źle dopasowanej protezy zębowej,
  • niestaranne szczotkowanie zębów.

Jak objawia się paradontoza?

Z czasem paradontoza daje o sobie znać, ale część pacjentów lekceważy sygnały, które daje im organizm. Jak wyjaśnia stomatolog z gabinetu „Dentyści”:

„Typowym objawem paradontozy jest obrzmienie i zaczerwienienie dziąseł. Pacjenci często skarżą się też na krwawienie z dziąseł, które pojawia się w czasie szczotkowania zębów, nitkowania czy spożywania niektórych pokarmów. Tocząca się w jamie ustnej infekcja przyczynia się do powstania dolegliwości bólowych i brzydkiego zapachu z ust. Paradontoza powoduje też rozchwianie zębów oraz ich wypadanie”.

Osoby cierpiące na paradontozę próbują sobie pomóc, używając past przeciwko przyzębicy. Pasty te jedynie łagodzą objawy choroby, ale jej nie leczą.

Jak skutecznie leczyć paradontozę?

W leczeniu paradontozy najważniejsza jest profilaktyka. Gabinet stomatologiczny w Oławie oferuje pacjentom profesjonalną higienizację jamy ustnej. Polega ona na usunięciu kamienia nazębnego z powierzchni zębów oraz kieszonek dziąsłowych. Higienizacja jamy ustnej składa się ze skalingu, piaskowania zębów i fluoryzacji. Każdy pacjent powinien wykonać ją przynajmniej raz w roku.

Leczenie zaawansowanej paradontozy jest procesem skomplikowanym. Nierzadko wymaga on interwencji chirurga. Celem terapii jest usunięcie zmienionej chorobowo tkanki i jej odbudowa. Tylko zregenerowana tkanka przyzębia zapewni zębom odpowiednią ochronę. Tkanka uformowana przez stomatologa wygląda identycznie jak naturalna.  

Opracowanie:

Gabinet Stomatologiczny Jacek Słomiński Łukasz Zawada

Oława , Bolesława Chrobrego 20A

Podziel się