Artykuł sponsorowany Wykorzystanie mikroskopu w stomatologii

Wykorzystanie mikroskopu w stomatologii

Mikroskop stomatologiczny pozwala na przeprowadzenie zabiegów, które wymagają niezwykłej precyzji, co gołym okiem byłyby utrudnione, a nawet niemożliwe. Dzięki niemu można też o wiele szybciej wykryć niektóre nieprawidłowości w uzębieniu lub przyzębiu. Sprzęt ten pozwala lekarzowi na dokładne zbadanie pacjenta bez zmieniania pozycji, co jest bardzo komfortowe i ergonomiczne. Przeczytaj, w jakich dziedzinach stomatologii wykorzystuje się mikroskop.

Zastosowanie mikroskopu w leczeniu kanałowym

Gdy próchnica zęba spowoduje znaczące ubytki, zwykła plomba nie pomoże. Działem stomatologii zajmującym się takimi przypadkami jest endodoncja, a jej podstawowym zabiegiem jest leczenie kanałowe. To właśnie tam pierwotnie wykorzystywano mikroskop i robi się to do dziś. Leczenie endodontyczne polega na dokładnym i szczelnym wypełnieniu kanału zęba. Do tego wykorzystuje się cienkie narzędzia, dlatego precyzja i dobra widoczność jest niezwykle istotna. Mikroskop pozwala na skontrolować suchość i szczelność przygotowanych kanałów, ustalić obecność kanałów dodatkowych, co nie byłoby możliwe gołym okiem. Co więcej, narzędzie umożliwia zaopatrzenie perforacji dna komory lub korzenia, opracowanie cieśni kanałów oraz uniknięcia groźnych powikłań.

Mikroskop w leczeniu periodontycznym

Periodentologia jest dziedziną stomatologii zajmującą się leczeniem chorób przyzębia. Choroby te są wywołane niewłaściwą higieną jamy ustnej, nadmiernym piciem kawy, paleniem tytoniu, czy wadami zgryzu. Do chorób dziąseł należy m.in. krwawienie, rozchwianie zębów, powstawanie kamienia nazębnego, odsłonięcie szyjek zębowych, paradontoza, czyli infekcja. Takie dolegliwości powodują nie tylko ból, czy dyskomfort, ale mają również wpływ na estetykę uzębienia. W diagnozowaniu tych chorób również wykorzystuje się mikroskop stomatologiczny. Za jego pomocą można ocenić kontur dziąseł, poddziąśla i twardych tkanek zęba. Wykorzystuje się go również w leczeniu np. scalingu, czyli usuwaniu kamienia nazębnego, piaskowaniu, kiretażu kieszonek dziąsłowych oraz mikrochirurgii.

Pozostałe zastosowania mikroskopu stomatologicznego

Leczenie zębów pod mikroskopem jest stosowane jeszcze w innych dziedzinach stomatologii. Jedną z nich jest stomatologia zachowawcza, czyli dział zajmujący się wykonywaniem wypełnień i mikroopracowywaniem ubytków powstałych w wyniku próchnicy. Sprzęt ten pomaga kontrolować poszczególne etapy leczenia, ponieważ pozwala na duże powiększenie. Potrzebny jest także w chirurgii stomatologicznej, gdzie używany jest przy wykonywaniu nacięć, kontroli etapów zabiegu oraz szyciu cienkich szwów na jego zakończenie. Ekspert z Kliniki dentystycznej Maxdent dodaje:

„Mikroskop jest przydatny także w teoretycznie prostych działaniach jak np. diagnoza. Dzięki niemu lekarz może z łatwością zauważyć mikropęknięcia szkliwa, nieszczelne wypełnienia, czy pierwsze ogniska próchnicy, co pozwala szybciej leczyć powstające dolegliwości i choroby”.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas