Artykuł sponsorowany Leczenie anoreksji

Leczenie anoreksji

Anoreksja to bardzo trudna w leczeniu choroba. Od rozpoznania problemu do wyleczenia średnio mija około sześciu lat. Podkreślić należy fakt, że nie zawsze udaje się zwalczyć schorzenie. Jest to bardzo długi proces. Podczas terapii bardzo duże znaczenie ma praca i wytrwałość osoby dotkniętej chorobą, gdyż na anoreksję nie istnieją charakterystyczne preparaty lecznicze. Jaka należy leczyć anoreksję?

Jakie wyróżnia się metody leczenia anoreksji?

Podjęcie działań leczniczych ma na celu przywrócenie dobrych nawyków żywieniowych, dzięki którym będzie można utrzymać właściwą masę ciała. Anoreksja wymaga pozbycia się obsesyjnego myślenia o odchudzaniu. W przypadku, gdy stan zdrowia nie wymaga leczenia szpitalnego, stosuje się takie działania jak psychoterapia indywidualna i rodzinna, leczenie preparatami farmakologicznymi, ustalanie zdrowych wzorców dietetycznych. Dużym powodzenie leczenia ma miejsce wówczas, gdy chory nauczy się samoakceptacji i rozumienia własne emocje. Musi także obdarzyć zaufaniem osoby, które prowadzą leczenie.

Na czym polega leczenie farmakologiczne anoreksji?

Na początku trzeba zauważyć fakt, że nie ma lekarstw na anoreksję. W tym przypadku wykorzystuje się leczenie objawowe. Gdy waga osiąga normalny poziom, wykorzystuje się selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny. Dzięki temu nie dochodzi do rozwoju napadów o charakterze bulimicznym.

Na czym polega psychoterapia w przypadku anoreksji?

Psychoterapii nie wprowadza się, gdy osoba dotknięta chorobą znajduje się w fazie wycieńczenia organizmu. W takiej sytuacji człowiek nie jest w stanie racjonalnie myśleć. Dlatego też działania lecznicze, nie przyniosą oczekiwanego rezultatu. Psychoterapia jest zatem wykorzystywana w czasie, gdy nie ma zagrożenia życia pacjenta – wskazuje psychiatra Ewelina Samborska prowadząca prywatną praktykę lekarską. Bardzo cennym elementem jest psychoterapia o charakterze rodzinnym, szczególnie jeżeli chodzi o osoby niepełnoletnie. Dzięki temu rodzice są w stanie zrozumieć schorzenie ich dzieci. Istotne jest to także wówczas, gdy uu podłoża choroby leżą relacje i zachowania w rodzinie. Psychoterapia indywidualna prowadzona jest u pacjentów w każdym wieku. Najlepsze wyniki przynosi połączenie jednej i drugiej metody. Najczęściej stosuje się terapię poznawczo- behawioralną, która uczy nowych schematów zachowań.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas