Artykuł sponsorowany Czym grozi nieleczenie wad zgryzu?      

Czym grozi nieleczenie wad zgryzu?      

Nierówne zęby są często powodem wielu kompleksów, mogą też powodować zaburzenia wymowy, a nawet deformację twarzy. Ale to nie wszystko. Krzywy zgryz często jest przyczyną rozwoju wielu chorób, nie tylko tych związanych z jamą ustną. W artykule wyjaśniamy, jak dochodzi do skrzywienia zębów, do czego może prowadzić taka dolegliwość oraz jakie są metody leczenia ortodontycznego. 

Jakie są przyczyny wad zgryzu?

Zdaniem specjalistów, wady zgryzu są najczęściej dziedziczne, ale czynniki przyczyniające się do powstania takich nieprawidłowości mogą się pojawiać m.in. we wczesnym okresie życia. Okazuje się, że nawet sposób porodu może mieć wpływ na późniejsze ustawienie zębów. Ogromne znaczenie dla prawidłowego wykształcenia się zgryzu ma również układanie dziecka do snu, sposób przystawiania do piersi czy zbyt długie podawanie smoczka. U młodzieży i dorosłych niekiedy źródłem problemów ze zgryzem są nawyki i nieświadome zachowania, takie jak:

  • zgrzytanie zębami,

  • obgryzanie paznokci i przedmiotów,

  • oddychanie przez usta.

Nierzadko tego typu zachowania mają podłoże nerwowe. Warto wówczas nauczyć się lepiej radzić sobie ze stresem lub rozpocząć terapię psychologiczną. 

Konsekwencje wad zgryzu 

Nieleczone wady zgryzu u dzieci mogą powodować trudności w odpowiedniej artykulacji głosek, a w rezultacie – problemy z wymową i związany z tym nieestetyczny wyraz twarzy. Zbyt ciasno stłoczone zęby utrudniają też utrzymywanie higieny jamy ustnej. Czyszczenie takich wąskich przestrzeni za pomocą szczoteczki czy nici dentystycznej może być wówczas bardzo trudne. A to już tylko prosta droga do powstawania próchnicy i chorób dziąseł. Poza tym, nieprawidłowy zgryz powoduje nierównomierne żucie i gryzienie pokarmów. W takiej sytuacji niektóre zęby są przeciążone, a niektóre praktycznie nieużywane. Dochodzi wtedy do nadmiernego ścierania i odsłaniania szyjek zębowych. Czasami wady zgryzu mogą prowadzić nawet do rozwoju chorób układu pokarmowego i innych zaburzeń ogólnoustrojowych. 

Metody leczenia

Diagnostyką i leczeniem wad zgryzu i uzębienia zajmują się lekarze ortodonci. Wyprostować zęby można praktycznie w każdym wieku, jednak proces ten przebiega znacznie szybciej u dzieci. W celu prawidłowego rozpoznania, specjalista przeprowadza wywiad lekarski, a następnie zleca wykonanie zdjęcia rentgenowskiego lub tomografii. Podstawową metodą leczenia wad zgryzu jest zakładanie aparatów ruchomych bądź stałych, rzadziej konieczne jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego. Zwykle korekcja trwa ok. 1,5-3 lat. W tym czasie niezbędne są regularne wizyty kontrolne (zwykle co ok. kilka tygodni). W Częstochowie jednym z polecanych miejsc jest Specjalistyczna Praktyka Stomatologiczna lek. stom. Marek Parchański. Na kompleksowe leczenie wad zgryzu w tym gabinecie ortodontycznym przyjmowani są dorośli, dzieci oraz młodzież. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas