Na czym polega rehabilitacja neurologiczna?
Zdrowie i opiekaRehabilitacja neurologiczna to dość szerokie pojęcie obejmujące szereg rozmaitych działań, mających na celu poprawę sprawności i umożliwienie samodzielnego funkcjonowania pacjentom cierpiącym na schorzenia na tle neurologicznym. Z reguły jest to kompleksowy i długotrwały proces, wymagający zaangażowania zarówno rehabilitanta, jak i pacjenta.
Co to jest rehabilitacja neurologiczna?
Rehabilitacja neurologiczna ma na celu przywrócenie sprawności fizycznej osobom z deficytami neurologicznymi powstałymi na skutek urazu lub przebiegu różnych chorób. Zasadniczo, terapia ma nie tylko przywrócić dawną sprawność fizyczną, ale także utrzymać ją na optymalnym poziomie przez możliwie najdłuższy czas. Wyróżnia się dwa typy rehabilitacji:
- Wczesną – dotyczy pacjentów po urazach lub operacjach, a także osób, u których zdiagnozowano na przykład udar mózgu lub porażenie nerwów;
- Przewlekłą – prowadzona jest przez całe życie pacjenta i dotyczy osób zmagających się z porażeniem mózgowym, chorobą Parkinsona czy też dystrofią mięśniową.
Rehabilitacja neurologiczna na Śląsku prowadzona jest we wyspecjalizowanych ośrodkach. Jednym z nich jest Centrum Synergia. Jednostkowa praca z każdym pacjentem i program terapii dostosowany do indywidualnych predyspozycji przekładają się szybkie i trwałe rezultaty działań rehabilitacyjnych.
Jak wygląda rehabilitacja neurologiczna?
Tak naprawdę każda terapia rehabilitacyjna jest inna i w znacznej mierze zależna od stanu psychofizycznego konkretnej osoby oraz rodzaju schorzenia, z jakim pacjent się mierzy. Istotne są także choroby współistniejące, które mogą wpływać na dobór właściwej ścieżki rehabilitacyjnej. Niemniej jednak, w każdym przypadku nad pacjentem czuwa multidyscyplinarny zespół medyczny, który tworzą fizjoterapeuci, lekarze rehabilitacji, często psycholodzy oraz specjaliści z innych dziedzin.
Dla pacjentów borykających się z bólami kręgosłupa bólami korzeniowymi czy też dyskopatią dedykowane są rozmaite techniki rozluźniające, przeciwbólowe i masaże. Terapia manualna ma na celu przywrócenie sprawności i aktywności fizycznej choremu. Z kolei w przypadku osób cierpiących na przewlekłe schorzenia, stosowane są techniki mające na celu umożliwienie im funkcjonowania w społeczeństwie i przywrócenie możliwie najwyższej jakości życia. Dla takich osób stosowane są metody NDT Bobath oraz PNF, przynoszące najlepsze rezultaty spośród innych form leczenia skutków udarów mózgu, porażeń, niedowładów i urazów rdzenia kręgowego.