Materiał Partnera Jakie są metody rehabilitacji niepełnosprawnych dzieci?

Jakie są metody rehabilitacji niepełnosprawnych dzieci?

Niepełnosprawność dziecka jest powodem do niepokoju rodziców. Zrozumiałe jest, że rodzą się pytania na ile dziecko odzyska sprawność i czy będzie w stanie samodzielnie funkcjonować na co dzień. Poprawa sprawności fizycznej lub psychicznej jest możliwa dzięki profesjonalnej, kompleksowej rehabilitacji. Kluczem jest dobór odpowiednich sposobów rehabilitacji. Jakie przykładowe usługi oferują ośrodki rehabilitacyjne? O tym w poniższym artykule.

Kinezyterapia

Ogólnie mówiąc kinezyterapia jest to leczenie ruchem. Podstawą tego rodzaju terapii są różnorodne ćwiczenia, których celem jest przywrócenie możliwie jak największej sprawności. Kinezyterapia wpływa korzystnie na wiele układów i narządów, np. układ ruchu, krążenia, oddechowy. Ćwiczenia i zabiegi powinny być wykonywane wyłącznie przez wykwalifikowaną osobę - fizjoterapeutę lub lekarza rehabilitacji.

Masaż

Rehabilitacja dzieci korzysta również z dobroczynnych właściwości masażu. Jego rola jest ogromna - rozluźnia mięśnie i ścięgna, łagodzi ból, relaksuje, zwiększa swobodę ruchów, daje dziecku poczucie bezpieczeństwa i radość. Specjaliści stosują masaż Shantali na niemowlakach (można go wykonywać już od pierwszych dni życia), a masaż klasyczny na starszych dzieciach i młodzieży.

Hydroterapia

Hydroterapia to grupa zabiegów, które wykorzystują fizyko-chemiczne właściwości wody. Hydroterapia może przybierać różne formy, np. zajęć indywidualnych lub grupowych na basenie. Daje to dzieciom wiele korzyści - zapewnia relaks i dobrą zabawę, gimnastykę dla mięśni i stawów, a także wpływa pozytywnie na rozwój fizyczny i umysłowy.

Elektrolecznictwo

Elektrolecznictwo, nazywane również elektroterapią, to zabiegi, podczas których wykorzystuje się lecznicze prądy o różnych częstotliwościach. Stosuje się je podczas leczenia różnych schorzeń, m.in. układu ruchu. Elektroterapia może zmniejszyć ból i napięcie mięśni, poprawia również ich ukrwienie i odżywienie, przyspieszając regenerację tkanek.

Terapia zajęciowa

Terapia zajęciowa to szereg zajęć, których celem jest zwiększenie sprawności intelektualnej, manualnej i fizycznej. Wykwalifikowani terapeuci prowadzą zwykle zajęcia artystyczne i ruchowe. Tego typu terapia pomaga osobom niepełnosprawnym lepiej funkcjonować w życiu codziennym.

Ośrodek rehabilitacyjny z Sanoka

Ośrodek Rehabilitacji dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej przy Klasztorze Franciszkanów prowadzi wyżej opisane metody rehabilitacji dzieci i młodzieży, a także wiele innych (np. światłolecznictwo, ciepłolecznictwo, terapię ręki). Dzieci i ich rodzice mogą liczyć na dużą dawkę serdeczności i empatii, a także kompleksową opiekę i odpowiednio wykwalifikowaną kadrę.

Opracowanie:

Podziel się