Artykuł sponsorowany Kinesiotaping (plastrowanie dynamiczne) – czym jest i w czym pomaga?

Kinesiotaping (plastrowanie dynamiczne) – czym jest i w czym pomaga?

Jesteś fanem tenisa zimnego, piłki nożnej, czy innych sportów? Widziałeś na ciele Agnieszki Radwańskiej, Rogera Federera, czy  Roberta Lewandowskiego charakterystyczne, duże i kolorowe plastry między innymi na obręczy barkowej, czy udach? Jeśli tak, spotkałeś się z tak zwanym plastrowaniem dynamicznym, które ma dzisiaj bardzo szerokie zastosowanie fizjoterapeutyczne. Poznaj je razem z nami!

Czym jest kinesiotaping?

Kinesiotaping, czyli inaczej plastrowanie dynamiczne to metoda terapeutyczna polegająca na oklejaniu różnych części ciała specjalnymi plastrami o bardzo elastycznej strukturze. Wykonane są one bowiem z wysokiej jakości bawełny i kleju akrylowego, a także z wielu uszlachetniaczy. Ich zaletą jest niewielki ciężar zbliżony do skóry, a także rozciągliwość, przepuszczalność powietrza, oraz wodoodporność. Ich stosowanie jest zatem bardzo wygodne, a okres przyzwyczajenia trwa najczęściej bardzo krótko – dowodem na to są sportowcy, dla których komfort ruchów jest bardzo ważnym elementem współzawodnictwa.

Kiedy stosowane jest plastrowanie dynamiczne?

Plastrowanie dynamiczne jest stosowane głównie dla złagodzenia bólu, a także dla zapobiegania kontuzjom. W pierwszym przypadku mowa przede wszystkim o bólach pourazowych, bólach kręgosłupa, bólach reumatycznych, a także bólach pooperacyjnych. Niekiedy kinesiotaping może zastąpić nawet stosowanie leków przeciwbólowych, co obserwuje się właśnie po wykonanych operacjach i stwierdzonych u pacjenta dolegliwościach bólowych ostrych, przewlekłych oraz anormalnych. Jeśli chodzi zaś o zapobieganie kontuzjom, plastrowanie dynamiczne polecane jest zarówno dla osób, które z takimi często się borykają z różnych przyczyn, jak i dla sportowców. Kinesiotaping radzi sobie ze skurczami, nadwyrężonymi oraz zbyt napiętymi mięśniami, czy nawet z problemami z krążeniem (plastry dają podobny efekt co drenaż limfatyczny).

Warto wiedzieć! Plastry opracowane przez japońskiego doktora Kenzo Kase, a które są stale udoskonalane, dzisiaj stosowane są również w szeroko pojętej medycynie estetycznej. Mowa o zmniejszaniu dzięki nim rozległych rozstępów.

Czy można przeprowadzić plastrowanie dynamiczne w domu?

Pomimo tego, że w obrocie ogólnym dostępne są plastry do kinesiotapingu, to lepiej, aby dobierał je dla nas odpowiedni specjalista, który oceni stan zdrowia oraz nasze potrzeby. Pamiętać należy też o tym, że plastrowanie dynamiczne opiera się nie tylko na samej innowacyjnej strukturze plastrów. Ważne jest także ich odpowiednie umieszczenie na ciele. Samodzielne zakładanie, może przynieść więcej szkód niż pożytku. Nie warto zatem zwracać uwagi na sportowców, którzy w przerwach w rywalizacji sami przyklejają sobie niekiedy odpowiednie plastry… Oni wielokrotnie są przeszkoleni doskonale w tym zakresie! Jeśli jesteś zatem zainteresowany kinesiotapingiem, korzystaj z pomocy rehabilitantów. Przykładem jest Adam Sawik i jego Gabinet Terapii Manualnej, gdzie pomoc uzyskują dzieci, dorośli, a także pacjenci geriatryczni! 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas