Materiał Partnera Na czym polega chiropraktyka i kiedy warto udać się do specjalisty?

Na czym polega chiropraktyka i kiedy warto udać się do specjalisty?

Terapia manualna skutecznie leczy dolegliwości bólowe kręgosłupa oraz stawów, pomaga pozbyć się ograniczeń ruchomości w stawach oraz bólów spoczynkowych. Specjaliści stosują specjalistyczne techniki mające na celu odblokowanie uciskanych nerwów za pomocą manipulacji i wielu innych technik masażu. Zobacz, kiedy warto skorzystać z usług terapeuty oraz na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego gabinetu.

Czym jest chiropraktyka?

Terapia manualna, nazywana inaczej chiropraktyką to specjalistyczne metody przywracania zdrowia przez mobilizacje, trakcje, mobilizacje z impulsem wykonywane dłońmi terapeuty na stawach kręgosłupa lub kończyn. Została opisana pod koniec XIX w. w Stanach Zjednoczonych przez D.D.Palmera, założyciela Szkołę Chiropraktyki Palmera, jednak jej korzenie sięgają starożytności. Nazwa "chiropraktyka" wywodzi się z języka greckiego i jest połączeniem słów chiro – czyli ręka oraz practicos, czyli czynione. Po raz pierwszy zabieg chiropraktyczny opisał sam Hipokrates, uznawany za ojca medycyny.

W jakim celu stosuje się zabiegi chiropraktyczne?

Celem zabiegów jest przywrócenie prawidłowej ruchomości stawom oraz zlikwidowanie dolegliwości bólowych spowodowanych zablokowaniem kręgów, nadmiernym napięciem czy urazem mięśni i więzadeł oraz uciskiem na korzenie nerwów.

Dzięki usunięciu ucisku, za pomocą manualnego odblokowania nerwów ustąpić mogą różne  dolegliwości - bóle mięśni, stawów lub skóry o typie promieniowania, mrowienia, drętwienia, uczucia ciepła lub zimna. Co więcej, terapia manualna ma zbawienny wpływ również na migrenowe bóle głowy, ograniczenia ruchomości w stawach podczas ruchu oraz bóle spoczynkowe. Istnieją także przypadki, gdy chiropraktyka pomogła pokonać kłopoty z koncentracją lub snem spowodowane przez zablokowania.

Czy jest to bezpieczne?

Prawidłowo wykonane odblokowania stawów mogą złagodzić lub wyeliminować ból, gdyż przywracając prawidłową ruchomość stawom, uwalniamy nerwy od nacisku i podrażnienia znosząc przyczynę bólu. Wiele osób jest jednak sceptycznie nastawionych do tego typu zabiegów, zaliczanych wciąż w poczet medycyny niekonwencjonalnej. Nieprofesjonalnie wykonany zabieg może bowiem spowodować uszkodzenia, podobnie jak w przypadku klasycznego masażu bez manipulacji czy rehabilitacji.

Z tego względu należy korzystać jedynie z usług wykształconych i dyplomowanych specjalistów, których wiedza poparta jest dyplomami. Jedną z takich osób jest mgr Waldemar Krzemiński – absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach o specjalizacji z rehabilitacji ruchowej oraz dyplomowany chiropraktyk. Gabinet masażu leczniczego Waldemara Krzemińskiego znajduje się w Mikołowie, gdzie od wielu lat pomaga osobom z przewlekłymi dolegliwościami bólowymi, stosując techniki masażu, chiropraktyki oraz wielu innych specjalistycznych terapii, odpowiednio dobranych do potrzeb i stanu zdrowia pacjenta.

Opracowanie:

Podziel się