Artykuł sponsorowany Kiedy wykonuje się audiometryczne badanie słuchu?

Kiedy wykonuje się audiometryczne badanie słuchu?

Słuch jest jednym ze zmysłów, który pozwala nam komunikować się z otoczeniem i odbierać dźwięki. Niestety narząd słuchu nie jest odporny na starzenie się i wpływ czynników zewnętrznych. Mogą one prowadzić do ograniczeń funkcjonalnych. Utrata słuchu ma różne przyczyny i objawia się w różny sposób. Audiometria tonalna to badanie, które pomaga w postawieniu diagnozy oraz wyborze metody leczenia.

Jak klasyfikuje się ubytki słuchu?

Problemy ze słuchem są diagnozowane i leczone przez lekarzy specjalistów. Laryngologia to rozległa dziedzina medycyny, która wyróżnia wiele przyczyn głuchoty. Definiuje również różne rodzaje ubytków słuchu. Określenie zakresu dźwięków, które pacjent może usłyszeć, jest podstawą doboru odpowiedniego leczenia. Wyróżnia się:

  • lekki ubytek słuchu - oznacza brak możliwości słyszenia cichych dźwięków (30-40 dB) i rozróżniania mowy w hałasie,

  • niedosłuch umiarkowany - odpowiada niemożności słyszenia dźwięków cichych i średnio głośnych (40-60 dB) oraz rozróżniania mowy w hałasu,

  • głęboki ubytek słuchu - oznacza, że słychać tylko bardzo głośne dźwięki (powyżej 70-90 dB),

  • pozostałości słuchowe – zdolność słyszenia dźwięków na poziomie 100-120 dB,

  • głuchota - całkowita niemożność słyszenia dźwięków.

Utrata słuchu może również obejmować jedno ucho, może być obuuszna, symetryczna (jeśli ubytek jest taki sam w obu uszach) lub asymetryczny, a także postępująca (gdy ubytek narasta powoli).

Czym jest badanie audiometryczne?

Rozpoznanie stopnia ubytku słuchu i jego charakteru jest warunkiem wstępnym postawienia diagnozy i opracowania terapii. W tym celu przeprowadza się badanie audiometryczne Polega ono na wykrywaniu stopnia niedosłuchu przewodzeniowego i czuciowo-nerwowego poprzez wskazywanie przez badanego najcichszych słyszalnych dźwięków.

Pacjent umieszczany jest w dźwiękoszczelnej kabinie lub w zacisznym miejscu. Podczas pomiaru przewodnictwa powietrznego osoba badana otrzymuje słuchawki dźwiękoszczelne, przez które emitowane są dźwięki i nagrania poszczególnych słów o różnym natężeniu. Nagranie jest odtwarzane w obu uszach lub tylko w jednym uchu. Zadaniem badanego jest wciśnięcie odpowiedniego guzika, kiedy słyszy podawany przez słuchawki dźwięk. Reakcje są analizowane przez program komputerowy i rejestrowane w postaci wykresów.

Audiometrię tonalną wykonują lekarze z NZOZ Lar-Med. Wskazaniami do jej wykonania są symptomy sugerujące utratę słuchu,a a także urazy głowy, tętniaki, guzy mózgu, stwardnienie rozsiane i zapalenie opon mózgowych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas