Artykuł sponsorowany Jak przebiega gastroskopia i kiedy się ją wykonuje?

Jak przebiega gastroskopia i kiedy się ją wykonuje?

Zdrowy układ pokarmowy jest niezwykle istotny dla prawidłowego funkcjonowania każdego organizmu. W przypadku uciążliwych objawów, takich jak nawracające bóle brzucha, zgaga, niestrawność czy krwawe wymioty, jednym z wykonywanych badań diagnostycznych jest gastroskopia. Można ją połączyć z pobraniem materiału do badania histopatologicznego i testu ureazy. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć na ten temat i jak możesz przygotować się do zabiegu.

Gastroskopia - dokładne badanie diagnostyczne górnego odcinka przewodu pokarmowego

Gastrofiberoskopia (GFS), zwana potocznie gastroskopią, jest jedną z najlepszych metod diagnostycznych, która pozwala na ocenę stanu i prawidłowego funkcjonowania górnego odcinka przewodu pokarmowego.

Wskazaniem do gastroskopii jest podejrzenie choroby oraz konieczność leczenia endoskopowego niektórych schorzeń górnego odcinka przewodu pokarmowego. Do objawów mogących wskazywać na stan chorobowy należą: zgaga i inne objawy refluksu żołądkowo-przełykowego (zwłaszcza trudności w przełykaniu) i ból w nadbrzuszu oraz objawy dyspeptyczne (nudności, wymioty, odbijanie). Szczególnie zaleca się wykonanie badania, gdy objawy te występują u osób powyżej 45 roku życia i towarzyszą im inne niepokojące symptomy, takie jak np.: niewyjaśniona utrata masy ciała, utrata apetytu lub niedokrwistość. Wskazaniami do gastroskopii są również wszelkie objawy krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego (smoliste stolce, krwawe wymioty, dodatni test na krew utajoną w kale). Badanie wykonuje się również przy diagnostyce celiakii, przed planowanymi interwencjami chirurgicznymi (np. usunięciem pęcherzyka żółciowego) lub u osób z dodatnim wywiadem rodzinnym w kierunku chorób nowotworowych górnego odcinka przewodu pokarmowego.

Badanie przeprowadza lekarz gastrolog za pomocą endoskopu, tj. urządzenia wykonanego z elastycznej rurki o średnicy 10 mm zakończonej mikrokamerą. Obraz jest natychmiast przetwarzany i wyświetlany na ekranie, dzięki czemu, poprzez wprowadzenie gastroskopu, badający może dokonać oceny błony śluzowej przełyku, żołądka i dwunastnicy. G

W trakcie badania lekarz specjalista może przy pomocy specjalnej pęsety pobrać wycinek do badania histopatologicznego. Dodatkowo możliwe jest wykonanie testu ureazy mającego na celu wykrycie enzymu ureazy wytwarzanego przez bakterię Helicobacter pylori, która jest niebezpieczna dla organizmu człowieka i może wywołać chorobę wrzodową. Dzięki gastroskopii można ocenić, czy przewód pokarmowy funkcjonuje prawidłowo i czy nie występują: nieprawidłowy wygląd błony śluzowej, zmiany zapalne, zwężenia przełyku, żylaki, nadżerki lub zmiany nowotworowe.

Przygotowanie do badania gastroskopem

Gastroskopia nie jest bolesną procedurą; Jeśli słuchasz zaleceń lekarza i kontrolujesz oddech, badanie może przebiegać szybko przy zminimalizowaniu niekomfortowych odczuć. Całe badanie, wykonywane m.in. w NZOZ Lar-Med, trwa od 10 do 30 minut. W niektórych przypadkach stosuje się również znieczulenie miejscowe, które polega na spryskaniu gardła płynną lidokainą.

Do tego typu zabiegu trzeba się odpowiednio przygotować. Podstawowym warunkiem wykonania planowej gastroskopii jest wstrzymanie się przed nią od jedzenia i picia kawy i herbaty przez co najmniej 6 godzin, a także powstrzymanie się od żucia gumy i palenia papierosów. Do dwóch godzin przed zabiegiem można pić wodę. Ostatni płyn (wodę niegazowaną w ilości nie większej niż jedna szklanka) można wypić na 2 godziny przed gastroskopią. Przeprowadzenie badania u osoby z pełnym żołądkiem może narazić ją na niebezpieczne powikłania związane z zachłyśnięciem, a nawet aspiracją treści żołądkowej do płuc.

Bardzo ważne jest, aby nie przyjmować żadnych leków, które mogłyby znacząco utrudnić badanie. Mowa tu przede wszystkim o lekach alkalizujących sok żołądkowy, a także preparatach wapniowych i magnezowych, które pokrywają błonę śluzową uniemożliwiając prawidłową ocenę śluzówki. Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami z lekarzem należy wcześniej odstawić leki wpływające na krzepnięcie krwi. Diabetycy powinni powstrzymać się od przyjmowania doustnych leków hipoglikemizujących lub insuliny w okresie bycia na czczo.

Po zakończeniu gastroskopii gardło może być podrażnione, dlatego nie należy spożywać posiłków przez co najmniej dwie godziny. Wykonując badanie, można zdiagnozować wiele jednostek chorobowych takich jak choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy oraz refluks. Podczas diagnozowania chorób układu pokarmowego, oprócz gastroskopii, specjaliści często wykonują także USG jamy brzusznej.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas