Artykuł sponsorowany Kiedy niezbędne jest wykonanie gastroskopii?

Kiedy niezbędne jest wykonanie gastroskopii?

Gastroskopia to jedno z najpopularniejszych badań endoskopowych, pozwalających na wczesne wykrycie zmian chorobowych w górnym odcinku przewodu pokarmowego. Wykonuje się je w przypadku podejrzenia nowotworów, choroby wrzodowej oraz innych niebezpiecznych dolegliwości. Dowiedz się, na czym polega gastroskopia, kiedy jest zalecana i jak się do niej przygotować.

Na czym polega gastroskopia?

Gastroskopia, inaczej nazywana panendoskopią, należy do grupy badań endoskopowych – polegających na badaniu wnętrza ciała. Jest to badanie górnego odcinka przewodu pokarmowego, pozwalające na zbadanie przełyku, żołądka oraz dwunastnicy.

Gastroskopie zalicza się do najskuteczniejszych metod diagnozowania chorób górnego odcinka przewodu pokarmowego, ponieważ  pozwala gastrologowi na obejrzenie wnętrza ciała, a także pobranie wycinków do badania histopatologicznego. Dzięki temu badaniu można  ocenić obecność Helicobacter pylori – bakterii wywołującej m.in. wrzody żołądka, w przewodzie pokarmowym. Gastroskopia pozwala także poszerzyć zwężenia przewodu pokarmowego, zatamować występujące krwawienie, a także usunąć polipy lub zmiany przednowotworowe. Badanie to wykonuje się w przypadku podejrzenia chorób górnych odcinków przewodu pokarmowego, głównie nowotworów, takich jak:

  • rak przełyku,
  • rak żołądka,
  • czy chłoniak żołądka,

a także przy chorobach wrzodowych oraz przełyku Barretta. Wskazaniem do zabiegu są także krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego. Pacjenci kierowani są na to badanie  przy objawach takich jak: wymioty z krwią, smolistymi stolcami, anemia oraz niedobory żelaza. Często badanie wykonuje się także przed zabiegami operacyjnymi i w diagnostyce celiakii.

Przebieg badania

Gastroskopia nie należy do najprzyjemniejszych zabiegów, jednak daje szerokie możliwości diagnostyczne. Badanie trwa od kilku do nawet 30 minut i polega na wprowadzeniu aparatu endoskopowego przez naturalne otwory ciała, bez potrzeby cięć chirurgicznych – giętka rurka wprowadzana jest przez usta lub nos pacjenta do przełyku, a następnie żołądka i dwunastnicy. Jest to zabieg niechirurgiczny, dlatego wykonuje się do w gabinecie gastroenterologicznym.

Podczas badania pacjent leży na lewym boku z nieco uniesioną górną połową ciała. Na prośbę pacjenta badanie to wykonuje się ze znieczuleniem gardła – zmniejsza to uczucie bólu i pojawiające się odruchy wymiotne, jednak nadal pozostaje uczucie dyskomfortu.

Jak przygotować się do zabiegu?

Zabieg gastroskopii wykonywany jest w specjalistycznym gabinecie gastrologicznym przez lekarza gastrologa. Nie wymaga specjalnego przygotowania, jednak pamiętać należy, że zabieg ten wykonywany jest na czczo – już 6 godzin przed gastroskopią nie powinno się nic jeść, a na 4 godziny przed zabiegiem również pić. Jeśli pacjent cierpi na zaburzenia opróżniania żołądka, takie jak np. gastropatia cukrzycowa lub inne zaburzenia motoryki, czas ten należy wydłużyć, zgodnie z zaleceniami lekarza. Specjaliści z poradni gastroenterologicznej w Centrum Diagnostyczno-Terapeutycznym Medyk ostrzegają, że przed zabiegiem nie można także żuć gumy, ssać cukierków i palić papierosów, a bezpośrednio przed gastroskopią trzeba wyjąć ewentualnie posiadane protezy zębowe.

Również po zabiegu lepiej zrezygnować ze spożywania pokarmów przez przynajmniej 2 godziny, ponieważ podrażnione gardło i przełyk mogą wywoływać silne uczucie bólu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas