Artykuł sponsorowany Jak postępować w przypadku złamania? Skorzystaj z usług Centrum Medycznego Promed

Jak postępować w przypadku złamania? Skorzystaj z usług Centrum Medycznego Promed

Do złamania kości może dojść w wielu sytuacjach dnia codziennego, zarówno podczas uprawiania sportu, jak i wykonywania obowiązków służbowych. Najczęściej wypadki dotyczą kończyn dolnych i górnych. W przypadku wystąpienia urazu konieczne będzie skorzystanie z usług lekarza ortopedy, na przykład w Centrum Medycznym Promed w Nowym Sączu, który przeprowadzi kompleksowe leczenie tej poważnej kontuzji.

Złamanie kości – jak postępować?

W przypadku podejrzenia złamania kości należy zachować szczególną ostrożność. Wykonywanie gwałtownych ruchów grozi pogłębieniem urazu oraz dodatkowym uszkodzeniem tkanek. Jeśli doszło do złamania otwartego, koniecznie wezwij pogotowie, a ranę przykryj jałowym opatrunkiem. Wezwanie służb ratunkowych jest niezbędne także w przypadku, gdy poszkodowany nie może sam się poruszać lub doszło do uszkodzenia kręgosłupa.

Bardzo ważne jest także prawidłowe unieruchomienie kończyny, które polega na ustabilizowaniu dwóch sąsiednich stawów. Ręce należy usztywnić względem tułowia, a nogi względem siebie. Podczas udzielenia pomocy można wykorzystać bandaże lub elementy odzieży, takie jak szalik.

Jak wygląda leczenie złamania?

W przypadku podejrzenia złamania niezbędna jest konsultacja lekarska, na przykład w Centrum Medycznym Promed, podczas której specjalista przeprowadzi diagnostykę oraz wdroży odpowiednią terapię. W zależności od urazu można wyróżnić leczenie nieoperacyjne oraz operacyjne. To pierwsze polega na ewentualnym nastawieniu kości oraz usztywnieniu kończyny, przeważnie przy pomocy gipsu lub szyny. Dodatkowo konieczne może być wykonywanie ćwiczeń przeciwzakrzepowych lub napięcia izometrycznego mięśni.

Leczenie operacyjne stosuje się w przypadku wystąpienia złamania otwartego, wielomiejscowego lub z przemieszczeniem. Podczas zabiegu chirurg nastawia kości lub zespala je przy użyciu śrub, płytek lub wkrętów. Niezależnie od rodzaju kontuzji, po zrośnięciu potrzebne jest odbycie rehabilitacji, która pozwoli przywrócić pełną sprawność pacjenta.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas