Artykuł sponsorowany Jakie badania profilaktyczne powinien wykonać kasjer-sprzedawca?

Jakie badania profilaktyczne powinien wykonać kasjer-sprzedawca?

Przeglądając oferty pracy, można zauważyć, że na rynku jest bardzo duże zapotrzebowanie na pracowników sieci handlowych. Na pracę w charakterze kasjera-sprzedawcy decyduje się wiele osób – od studentów, przez osoby dorosłe, aż po seniorów pragnących dorobić sobie do emerytury. Jednak zanim nowy kasjer-sprzedawca będzie mógł przystąpić do wykonywania swoich obowiązków, musi poddać się badaniom profilaktycznym w zakładzie medycyny pracy. Co zbada lekarz?

Na jakie ryzyko zawodowe narażeni są kasjerzy-sprzedawcy?

Każde środowisko pracy niesie za sobą określone ryzyko zawodowe. Wbrew pozorom praca kasjera-sprzedawcy należy do bardzo wymagających i ,w dłuższej perspektywie czasu, może doprowadzić do osłabienia się kondycji zdrowotnej, jeśli pracodawca nie zadba należycie o bezpieczeństwo swojego personelu. W głównej mierze sprzedawcy narażeni są na zagrożenia spowodowane czynnikami fizycznymi (np. poślizgnięcie się, upadek z wysokości), chemicznymi (np. reakcje alergiczne na środki chemii gospodarczej), biologicznymi (kontakt z wirusami, bakteriami) i psychofizycznymi (np. stres, przemęczenie, obciążenia statyczne, obciążenia dynamiczne).

Badania wstępne do pracy

Obowiązkiem pracodawcy jest skierowanie nowego pracownika na wstępne badania profilaktyczne. Ich celem jest weryfikacja stanu zdrowia pracownika i określenie, czy nie istnieją żadne przeciwwskazania zdrowotne, które uniemożliwiłyby mu pracę na stanowisku kasjer-sprzedawca. Warto zaznaczyć, że tego typu badania prowadzi się u osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Nie są one konieczne w przypadku umowy zlecenia czy umowy o dzieło. Koszt badań wstępnych pokrywa pracodawca, a pracownik nie może odmówić ich wykonania. Zakres badań wstępnych określa lekarz medycyny pracy na podstawie charakterystyki stanowiska pracy, która jest zawarta na skierowaniu wydanym pracownikowi przez pracodawcę. W przypadku kasjerów-sprzedawców te badania nie są zbyt uciążliwe i można je wykonać w ciągu jednego dnia. Ich podstawowym elementem jest obszerny wywiad lekarski, w czasie którego specjalista pyta o ogólny stan zdrowia, przebyte choroby i stosowanie używek. Następnie wykonuje się badanie przedmiotowe pacjenta, czyli między innymi badania palpacyjne oraz osłuchiwanie serca i płuc. Lekarz zmierzy też ciśnienie tętnicze krwi i wykona badanie EKG.

Badanie EKG – jedno z podstawowych z zakresu medycyny pracy

Badanie EKG wykonuje się u przedstawicieli praktycznie wszystkich grup zawodowych. Jak tłumaczy specjalista z przychodni MEDAN – jego celem jest ocena pracy serca. Elektrokardiografia to badanie szybkie, nieinwazyjne i całkowicie bezpieczne dla pacjenta. Wykonuje się je w pozycji leżącej. Konieczne jest odsłonięcie kończyn i klatki piersiowej. Lekarz przymocowuje do niej specjalne elektrody, które rejestrują czynność serca i pomagają zobrazować ją na monitorze. Dzięki EKG można łatwo rozpoznać zaburzenia w pracy mięśnia sercowego, uszkodzenie serca po zawale czy przewlekłe choroby tego narządu. Część z tych schorzeń może uniemożliwić wykonywanie pracy zawodowej, dlatego tak ważna jest wczesna diagnoza.

Badania okresowe dla kasjerów-sprzedawców

Jeśli wynik badań wstępnych nie będzie budził żadnych zastrzeżeń, pracownik otrzyma od lekarza medycyny pracy orzeczenie stwierdzające zdolność do pracy. Zdolność ta nie jest jednak dana raz na zawsze. Badania profilaktyczne pracowników należy powtarzać w trakcie zatrudnienia, w regularnych odstępach czasu. Mowa wówczas o badaniach okresowych. Według Kodeksu Pracy kasjerzy-sprzedawcy powinni wykonywać się nie rzadziej niż co 3 lata. Zdarza się, że konkretna osoba będzie musiała poddawać się im częściej, jeśli taką decyzję podjął lekarz. Może to wynikać np. z obecności chorób współistniejących czy większej podatności na czynniki ryzyka obecne w środowisku pracy. Na badaniach okresowych powtarza się badania, które pracownik wykonał przed rozpoczęciem pracy. W razie potrzeby specjalista może skierować pacjenta na badania dodatkowe. Bywa też tak, że to sam pracodawca wychodzi z inicjatywą przeprowadzenia dokładniejszej diagnostyki, mając na względzie dobro swoich pracowników.

A czym są badania kontrolne?

Badania kontrolne przeprowadza się u pracowników, którzy przez ponad 30 dni przebywali na zwolnieniu lekarskim. Ich celem jest stwierdzenie, czy stan zdrowia pacjenta pozwala mu na powrót do obowiązków zawodowych. Ponowne orzeczenie zdolności do pracy jest ważne również z prawnego punktu widzenia. Pracodawca, który zignoruje tę konieczność, musi liczyć się karą grzywny lub poważniejszymi konsekwencjami, jeśli np. pracownik bez ważnego zaświadczenia lekarskiego ulegnie wypadkowi w pracy.

Opracowanie:

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas