Artykuł sponsorowany Kiedy lekarz przeprowadza obdukcję?

Kiedy lekarz przeprowadza obdukcję?

Doświadczenie uszczerbku na zdrowiu jest nierzadko związane z koniecznością przeprowadzenia obdukcji lekarskiej. Taki dokument stanowi zaświadczenie ze specjalistycznego badania lekarskiego, w którym opisane zostały stwierdzone obrażenia ciała pacjenta i ewentualnie przyczyna ich pojawienia się na ciele pokrzywdzonego. Warto przy tym pokreślić, że obdukcja lekarska jest wykonywana jedynie w określonych przypadkach.

Jaki jest cel wykonywania obdukcji lekarskiej?

Obdukcja lekarska wykonywana jest po to, by potwierdzić, że dana osoba doznała określonych obrażeń. Jednocześnie następuje prawna ocena czasu, w którym doszło do naruszenia czynności narządów ciała pokrzywdzonego. Takie badanie może zostać przeprowadzone przez każdego lekarza, choć czasami musi to zrobić powołany do tego biegły.

Co ważne, badania lekarskie tego typu mogą zostać przeprowadzone na prośbę osoby pokrzywdzonej, w prywatnym gabinecie lekarskim, na przykład w wybranym gabinecie chirurgicznym w Bielsku-Białej. Dochodzi do nich na przykład wtedy, kiedy doszło do pobicia. Może być też tak, że obdukcja lekarska zostanie zlecona przez odpowiedni organ taki jak na prokuratora czy sąd.

Na czym polega obdukcja lekarska?

W obdukcji lekarskiej (w rozumieniu: w zaświadczeniu) znajdują się w szczególności podstawowe dane pacjenta, takie jak wiek, adres zamieszkania oraz nr dowodu tożsamości. Równie ważne jest to, by w gotowym zaświadczeniu o stanie zdrowia danej osoby znalazła się informacja na temat specjalizacji lekarza przeprowadzającego sprawdzenie, opatrzona jego pieczątką i podpisem. Kluczowy natomiast jest opis obrażeń ciała, których doświadczyła dana osoba. Lekarz określa jednocześnie prawdopodobną przyczynę ich powstania.

Treść zaświadczenia odpowiada również na pytanie: jakich dokładnie obrażeń doświadczył badany pacjent. Specjalista wykonujący obdukcję lekarską, np. w Bielsku-Białej, stwierdza również, w jaki sposób doszło do ich powstania. Sporządzony przez niego dokument przynosi także informację na temat tego, czy stwierdzony u osoby pokrzywdzonej uszczerbek na zdrowiu spowodował naruszenie czynności narządów ciała na krócej, czy dłużej niż tydzień. Lekarz może w nim ustalić, że obrażenia poskutkowały naruszeniem wspomnianych czynności ciała w stopniu ciężkim.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas