Artykuł sponsorowany Co należy wiedzieć o chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy?

Co należy wiedzieć o chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy?

Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, określana również jako wrzody żołądka i dwunastnicy, to poważna przypadłość, która może wiązać się z niebezpiecznymi powikłaniami. Konieczne jest zatem wdrożenie odpowiednich działań i zasięgnięcie pomocy lekarza. Zastanówmy się, jakie są najczęstsze przyczyny, objawy oraz metody diagnozowania i leczenia choroby wrzodowej. 

Czym dokładnie jest choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy?

Ta dolegliwość charakteryzuje się występowaniem wrzodów trawiennych. Są to miejscowe ubytki w błonie śluzowej, która pokrywa wnętrze żołądka i dwunastnicy. Wówczas rozwija się stan zapalny i następuje martwica tkanek. Najczęściej dochodzi do tej przypadłości za sprawą zakażenia bakterią Helicobacter pylori, która produkuje toksyny i może przetrwać nawet w kwaśnych warunkach żołądka. Do objawów wrzodów trawiennych zaliczamy m.in. ból lub dyskomfort w nadbrzuszu, uczucie pieczenia, zgagę, nudności i wymioty, zaparcia, spadek masy ciała. W diagnostyce istotną rolę pełnią badania endoskopowe. Pamiętajmy, że nieleczona choroba może doprowadzić nawet do krwotoku wewnętrznego, dlatego należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. 

Jakie są przyczyny choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy?

Jak zostało wspomniane, najczęściej za rozwój tej przypadłości odpowiada bakteria Helicobacter pylori. Do zakażenia zwykle dochodzi drogą pokarmową. Znacznie bardziej narażone na powstanie wrzodów trawiennych są osoby, które nałogowo palą papierosy. Składniki dymu papierosowego tworzą wraz z opisywaną bakterią dość niebezpieczną mieszankę. Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy należy również do możliwych powikłań zażywania niesteroidowych leków przeciwzapalnych, takich jak ibuprofen czy aspiryna. Do czynników zwiększających ryzyko wystąpienia tej dolegliwości zaliczamy też stres, uwarunkowania genetyczne, spożywanie dużej ilości kawy lub alkoholu. 

Na czym polega leczenie choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy?

Najważniejszym badaniem, które pozwala wykryć wrzody trawienne, jest gastroskopia. Umożliwia ona pobranie wycinka do badań diagnostycznych potwierdzających lub wykluczających obecność bakterii. Jeśli testy wykażą chorobę wrzodową, to konieczne będzie wdrożenie odpowiedniego leczenia. Otrzymać specjalistyczną pomoc możemy na przykład w gabinecie chirurga Grzegorza Szymczaka. Główną metodą terapii jest tzw. eradykacja, która polega na usuwaniu zakażenia za pomocą antybiotyków i leków zmniejszających ilość wydalanego kwasu żołądkowego. W trudnych przypadkach, kiedy dojdzie do powikłań, konieczne może być zastosowanie zabiegów operacyjnych. Chory musi również pamiętać o odpowiedniej diecie, ograniczeniu papierosów i alkoholu oraz unikaniu stresujących sytuacji. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas