Artykuł sponsorowany Jakim badaniom profilaktycznym muszą się poddać kierowcy zawodowi kategorii C i D?

Jakim badaniom profilaktycznym muszą się poddać kierowcy zawodowi kategorii C i D?

Każda osoba, która zapisuje się na kurs prawa jazdy, musi poddać się podstawowym badaniom z zakresu medycyny pracy, które pozwolą stwierdzić zdolność do prowadzenia pojazdów mechanicznych. Znacznie bardziej restrykcyjne wymagania stawiane są kierowcom zawodowym kategorii C i D. Jakie badania profilaktyczne wykonuje się u nich?

Kiedy kierowcy zawodowi muszą stawić się na badania lekarskie po raz pierwszy?

Pierwsze badania w zakładzie medycyny pracy kierowcy zawodowi powinni wykonać przed wydaniem świadectwa kwalifikacji zawodowej, czyli dokumentu, który uprawnia ich do podjęcia pracy zarobkowej w wybranej firmie transportowej. Celem tych badań jest ustalenie obecności lub braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami mechanicznymi. Przypomnijmy, że kierowcy posiadający kategorię C mają prawo do prowadzenia pojazdów o masie przekraczającej 3,5 t z wyjątkiem autobusów. Z kolei osoby z kategorią D mogą zająć się przewozem osób. Czy badania profilaktyczne kierowców zawodowych mają charakter jednorazowy? Nie. Zgodnie z treścią Ustawy o Transporcie kierowcy zawodowi muszą stawiać się na badania lekarskie i psychologiczne nie rzadziej niż co 5 lat, a starsi – co 2,5 roku. Przychodnia Medan w Jarocinie może się pochwalić kompleksową ofertą badań profilaktycznych dla kierowców zawodowych. To jedna z najlepszych przychodni medycyny pracy w powiecie jarocińskim.

Jakim badaniom lekarskim poddawani są kierowcy zawodowi kategorii C i D?

Wstępne badanie kierowcy zawodowego może przeprowadzić wyłącznie lekarz medycyny pracy lub lekarz medycyny transportu. Konsultacja odbywa się na podstawie ważnego skierowania. Zakres badań profilaktycznych obejmuje:

  • badania ogólne, które pozwalają ocenić ogólny stan zdrowia pacjenta,

  • badania okulistyczne oceniające sprawność wzrokową,

  • badania neurologiczne oceniające m.in. koordynację ruchową,

  • badania laryngologiczne oceniające sprawność narządu słuchu,

  • badania pomocnicze dobierane na podstawie indywidualnych potrzeb – np. badania laboratoryjne, EKG, badanie widzenia zmierzchowego i wrażliwości na oślepienie.

Ważnym elementem badań dla kierowców zawodowych są także psychotesty. Odbywają się one w pracowni psychologicznej i mają za zadanie ocenić sprawność psychiczną pacjenta oraz jego dojrzałość emocjonalną i społeczną. Oprócz tego specjalista bada też spostrzegawczość, umiejętność koncentracji i szybkość podejmowania decyzji. Po przeprowadzeniu wszystkich wymienionych wyżej badań kierowca zawodowy otrzymuje zaświadczenie lekarskie, które upoważnia go do podjęcia pracy.

Opracowanie:

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas