Artykuł sponsorowany Jakie badania wykonuje się w zakresie medycyny pracy?

Jakie badania wykonuje się w zakresie medycyny pracy?

Badania medycyny pracy są ważnym elementem funkcjonowania firm zatrudniających pracowników. Stan ich zdrowia na niektórych stanowiskach powinien być na bieżąco monitorowany przez specjalistów. Niezbędne badania przechodzą również osoby po wypadkach, które mogły mieć wpływ na ich dalsze możliwości zawodowe. Jakie dokładnie badania przeprowadzane są w ramach medycyny pracy?

Badania okresowe, wstępne i kontrolne – kiedy się je wykonuje?

Wraz z przyjęciem wybranego kandydata na określone stanowisko pracodawca powinien zlecić wykonanie badania wstępnego. Przeprowadza się je w specjalistycznych placówkach, które zajmują się medycyną pracy. W jej zakresie realizowane są również badania okresowe. Te z kolei wykonuje się profilaktycznie wśród zatrudnionej już kadry. Taka opieka pozwala m.in. na ustalenie wpływu czynników szkodliwych na zdrowie osoby zajmującej konkretne stanowisko.

Ważnym elementem bezpiecznej współpracy są badania kontrolne. Kieruje się na nie pracowników, którzy np. w wyniku wypadku lub choroby nie byli w stanie zjawić się w miejscu pracy przez okres dłuższy niż 30 dni. W takiej sytuacji powrót na określone stanowisko możliwy jest tylko po pozytywnym wyniku badań kontrolnych. Orzeczenie specjalisty jest wiążące, a jego wystawienie poprzedzone musi być dokładnym sprawdzeniem stanu zdrowia pracownika będącego na długotrwałym zwolnieniu lekarskim. Oprócz trzech podstawowych badań, w zakresie medycyny pracy wykonywane są też inne czynności – jakie dokładnie?

Badania związane z charakterystyką stanowisk pracy

Realizacja obowiązków zawodowych niekiedy wiąże się z narażeniem na szkodliwe czynniki. Pracę w takich warunkach poprzedzić powinny badania z zakresu medycyny pracy. Usługi z tym związane świadczy znajdująca się w Świdnicy przychodnia Kolmed. Oferta obejmuje m.in. badania osób narażonych na promieniowanie jonizujące czy kontrole przeznaczone dla kierowców zawodowych. Niektóre z zawodów mogą być natomiast wykonywane tylko wtedy, gdy pracownik nie choruje na określone dolegliwości.

Mowa m.in. o branży gastronomicznej. Praca np. kucharza lub osoby przygotowującej produkty spożywcze do przeznaczone do dalszej konsumpcji wymaga ważnego zaświadczenia o pozytywnym wyniku badania dla celów sanitarno-epidemiologicznych. Inne testy przeprowadza się natomiast w przypadku osób ubiegających się o pozwolenie na broń. Badania z zakresu medycyny pracy obejmują również kontrole stanu zdrowia wymagane do otrzymania licencji detektywa, pracownika zabezpieczenia technicznego, pracownika ochrony fizycznej, a nawet sędziego.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas