Artykuł sponsorowany Jakie zabiegi lecznicze oferuje współczesna stomatologia zachowawcza?

Jakie zabiegi lecznicze oferuje współczesna stomatologia zachowawcza?

Stomatologia zachowawcza to jedna z podstawowych form leczenia skutków próchnicy zębowej. Ma ona na celu uchronić ząb przed dalszą degradacją, co w konsekwencji może doprowadzić do jego ekstrakcji. Wiele osób bagatelizuje problem próchnicy. Nie leczona może doprowadzić do wielu poważnych schorzeń. Warto zatem zadbać o higienę jamy ustnej, regularne wizyty u stomatologa i w razie konieczności jak najszybsze podjęcie leczenia.

Leczenie zapalenia miazgi zęba

Najczęściej spotykanym problemem z jakim zwracają się pacjenci w gabinetach stomatologicznych jest rozwijająca się próchnica. Aby zapanować nad jej rozprzestrzenianiem się w tkance zębowej, należy jak najszybciej wdrożyć leczenie. Tego typu problemami zajmuje się stomatologia zachowawcza. Bardzo duża część społeczeństwa bagatelizuje profilaktykę stomatologiczną, która pozwala utrzymać zdrowe zęby na długi czas. Większość lekceważy pierwsze objawy choroby i przychodzi po pomoc dopiero gdy pojawi się opuchlizna i ból z którym środki przeciwbólowe już sobie nie radzą. Zaniedbana i nieleczona próchnica zębowa może doprowadzić do bardzo poważnego schorzenia jakim jest pulpitis czyli zapalenie miazgi zębowej.  Przypadłość ta ma miejsce gdy bakterie próchnicy (np. Streptococcus mutans lub Lactobacillus acidophilus) wnikają głęboko w tkankę zęba, dostają się do miazgi i tam wywołują stan zapalny. Wyróżnia się dwa stany tego schorzenia a mianowicie odwracalny i nieodwracalny. W tym drugim przypadku, gdy zapalenie przyjmuje formę zaawansowaną, miazgi nie da się już uratować. Schorzeniu temu towarzyszą bardzo groźne powikłania w postaci stanu zapalnego, ropni lub torbieli. Leczenie nieodwracalnej postaci zapalenia miazgi polega na usunięciu zniszczonej części miazgi zęba nazywanej ekstyrpacją. W poważniejszych przypadkach wykonuje się zabieg ekstyrpacji mortalnej czyli umartwienia miazgi. Zabieg ten potocznie nazywany jest „umartwieniem zęba” a leczenie tego typu zwykło się określać mianem leczenia kanałowego zębów.

Leczenie zgorzeli miazgi zęba

Do rozwoju zgorzeli zęba przyczyniają się bakterie żyjące w jamie ustnej człowieka. Przedostają się one przez mikroszczeliny lub uszkodzone szkliwo zęba. Miazga zaatakowana przez bakterie traci swoją naturalną zdrową konsystencję i staje się bezpostaciową płynną brunatną masą o bardzo nieprzyjemnym zapachu. Temu chemicznemu procesowi towarzyszy intensywna fermentacja ciał węglowych. W wyniku reakcji zachodzących podczas powstawania zgorzeli miazgi zęba, wydzielają się silne gazy takie jak amoniak czy siarkowodór. Ich nagromadzenie powoduje bardzo silny ból zęba. Jest to sygnał świadczący o rozwijającym się stanie zapalnym. Należy wówczas udać się niezwłocznie do lekarza specjalisty np. z Gabinetu Stomatologicznego Małgorzaty Ossowskiej. Leczenie zgorzeli miazgi zębowej polega na usunięciu uszkodzonej miazgi z systemu korzeniowego zęba. Następnie przeprowadza się tzw. opracowanie mechaniczne i chemiczne zęba. Przy opracowaniu mechanicznym używa się różnego rodzaju wierteł. Opracowanie chemiczne realizowane jest przez różnego typu wytrawiacze. Następie oczyszczone i wytrawione kanały zębowe wypełnia się szczelnie i odbudowuje koronę zęba materiałami światło utwardzalnymi, których proces wiązania jest inicjowany światłem profesjonalnej lampy. Ten typ wypełnienia ma wiele zalet a wśród nich to, że kolor wypełnienia jest zbliżony do koloru zęba, podlega łatwej i szybkiej obróbce, a ponadto ściśle i trwale łączy się z tkanką zęba.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas