Materiał Partnera Na czym polega lapisowanie zębów mlecznych

Na czym polega lapisowanie zębów mlecznych

Lapisowanie zębów to nazwa zabiegu polegającego na impregnacji azotanem srebra bardzo zniszczonych w wyniku działania bakterii próchnicowych zębów mlecznych. Metoda ta jest stosowana w zaawansowanej próchnicy mleczaków, kiedy nie ma możliwości jej zatrzymania przy użyciu innych metod zachowawczych. Na czym dokładnie polega lapisowanie zębów i dlaczego w ogóle w sytuacji rozwiniętej próchnicy zębów mlecznych decydujemy się na ich ratowanie, tego dowiesz się z naszego artykułu.

Przebieg zabiegu lapisowania zębów

Zabieg lapisowania zębów jest bardzo prosty i polega na wcieraniu w chory ząb 40-procentowego roztworu azotanu srebra lub chlorku cynku. Czynność ta trwa przez około 2-3 minuty i po jej zakończeniu ząb mleczny jest jeszcze dokładnie osuszany i wciera się w niego tzw. strącalnik w postaci soli kuchennej, euganolu lub kwasu pirogalusowego. Zabiegi te mają na celu wytworzenie odpornego na działania bakterii próchnicowych białczanu srebra, który dodatkowo ma również działanie antybakteryjne. Zabieg lapisowania trzeba jeszcze powtórzyć, najlepiej w odstępach tygodniowych, jednak czasami z powodu chęci oszczędzenia czasu robi się to w trakcie jednej dłuższej wizyty w gabinecie stomatologicznym.

Po wykonaniu lapisowania zęba dziecko przez dwie godziny od zakończenia wizyty nie będzie mogło spożywać żadnych płynów ani jeść posiłków. Negatywnym skutkiem lapisowania jest zczernienie miejsca, w którym znajdowało się ognisko próchnicy. Jest to naturalny proces, który oczywiście nie będzie miał żadnych negatywnych skutków natury estetycznej, ponieważ ząb mleczny wkrótce zostanie zastąpiony zębem stałym.

Uratowanie zęba mlecznego przed przedwczesną ekstrakcją

Dlaczego zatem konieczne jest uratowanie chorego zęba mlecznego  przed przedwczesnym usunięciem? Wiele dorosłych osób uważa, że o zęby mleczne nie trzeba dbać, ponieważ po wypadnięciu bardzo szybko w ich miejscu pojawią się zęby stałe. Jest to jednak bardzo duży błąd, ponieważ okres wzrostu zębów mlecznych jest istotny dla prawidłowego rozwoju szczęki i żuchwy. Jeżeli pozwolimy, by zęby mleczne zbyt szybko wypadły, niestety może to skutkować powstaniem dużo trudniejszych w wyleczeniu wad zgryzu. Wie o tym każdy stomatolog, dlatego zabieg lapisowania zębów wykonywany jest w większości gabinetów, m.in. w Klinice Stomatologicznej ES Dentica w Tychach. Pamiętajmy o tym dbając o regularność wizyt kontrolnych w gabinecie stomatologicznym ze swoim dzieckiem. Jeżeli pozwolimy na to, żeby zęby mleczne zbyt szybko wypadły, najprawdopodobniej będziemy musieli w przyszłości skorzystać z dużo bardziej kosztownego, czasochłonnego i nieprzyjemnego leczenia ortodontycznego

Podziel się