Materiał Partnera Jak dbać o zęby, aby były piękne i zdrowe?

Jak dbać o zęby, aby były piękne i zdrowe?

Piękny, śnieżnobiały uśmiech to marzenie wielu z nas. Jednak, aby mieć piękne zęby nie wystarczy zwykła higienia jamy ustnej - samo mycie zębów to za mało. Na ich zdrowie ma wpływ wiele czynników, między innymi częstość mycia, dokładność mycia, odpowiednia dieta, czy też stomatologiczne zabiegi profilaktyczne. Poniżej podpowiadamy jak dbać o zęby, aby były piękne i zdrowe.

Codzienna higiena jamy ustnej

Choć mycie zębów wydaje się być rzeczą oczywistą, to jednak badania pokazują, że wielu z nas robi to niewystarczająco dobrze lub zbyt rzadko. Mycie zębów powinno się odbywać po każdym posiłku. W praktyce nie zawsze jest to możliwe, dlatego należy pamiętać o obowiązkowym myciu rano i wieczorem. Wieczorne mycie jest wręcz kluczowe - w tym czasie zmniejsza się produkcja śliny, która stanowi naturalną ochronę przed bakteriami.

Samo mycie powinno trwać minimum dwie minuty. Oprócz tego powinniśmy systematycznie używać nici dentystycznych z fluorem, które pomogą oczyścić trudno dostępne przestrzenie, a także szczotkować język. Specjaliści podkreślają, że na języku pojawia się nawet więcej bakterii niż na samych zębach.

Regularne wizyty u dentysty

Jak wiadomo, lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Wyłapanie choroby we wczesnym stadium umożliwi szybkie jej wyleczenie. Dlatego regularne wizyty u dentysty to kolejna istotna rzecz. Częstotliwość wizyt zależy od wieku pacjenta, jego aktualnych problemów z uzębieniem, a także predyspozycji do chorób zębów. Jednak ogólnie przyjęta zasada brzmi, że dorośli powinni chodzić na wizyty profilaktyczne raz na pół roku, natomiast dzieci raz na trzy miesiące.

Profilaktyczne zabiegi stomatologiczne

W trosce o zdrowe i piękne zęby, warto raz na jakiś czas wybrać się na tzw profilaktyczne zabiegi stomatologiczne. Zalicza się do nich przede wszystkim zabiegi, których celem jest usuwanie kamienia nazębnego, np. piaskowanie. Zabieg jest całkowicie bezpieczny i bezbolesny. Piaskowanie skutecznie oczyszcza płytkę nazębną, zapobiegając próchnicy i zapaleniu dziąseł. Na zabiegu najbardziej skorzystają osoby szczególnie narażone na powstawanie płytki nazębnej, tj.: palacze, osoby, które piją dużo herbaty, kawy i wina, osoby, które mają wadę zgryzu i zęby “nachodzące” na siebie. Piaskowanie wykonuje każdy gabinet stomatologiczny, np Multident NZOZ.

Wybielanie zębów

Inną czynnością, o której również warto wspomnieć, jest wybielanie zębów. Istnieją różne domowe sposoby na wybielanie zębów, lecz najbezpieczniej jest przeprowadzić ten zabieg u stomatologa. Zabieg jest krótki, bezpieczny, a jego efekty są trwałe (nawet do 3 lat). Warto jednak dodać, że nie wszystkie zęby są podatne na wybielanie - to jednak będzie w stanie ocenić dentysta.

Podziel się