Materiał Partnera Jakie usługi może obejmować prywatny transport medyczny?

Jakie usługi może obejmować prywatny transport medyczny?

Na polskim rynku powstaje obecnie wiele firm, które świadczą kompleksowe usługi z zakresu transportu medycznego, zaś bezpieczne, w pełni wyposażone, prywatne ambulanse służą zarówno do użytku pacjentów indywidualnych, jak i przewozu materiałów biologicznych z laboratoriów czy gabinetów zabiegowych. W naszym artykule przedstawimy wachlarz takich specjalistycznych, prywatnych usług.

Ambulans prywatny to pojazd wielozadaniowy, a medyczne usługi przewozowe są realizowane w sposób ciągły, całodobowo, bez względu na to, czy były zlecone z czasowym wyprzedzeniem, czy wynikają z nagłej potrzeby pacjenta, który, przykładowo, wymaga pilnej hospitalizacji i nie chce korzystać z publicznej opieki zdrowotnej. Zakres prywatnych usług jest bardzo szeroki i obejmuje transport pacjenta chorego oraz niepełnosprawnego, obsługę imprez masowych, a także przewóz krwi, osocza, materiałów biologicznych oraz transport sanitarny daleki.

Transport osób niepełnosprawnych

Wiele osób niepełnosprawnych potrzebuje pomocy w zakresie transportu do placówek opieki medycznej, szpitala czy centrów rehabilitacji. Samodzielna podróż bywa bardzo trudnym przedsięwzięciem – niepełnosprawni zwykle nie dysponują własnym, odpowiednio przystosowanym do jazdy samochodem, taksówki są z kolei zbyt ciasne, a ich kierowcy nie posiadają odpowiednich kwalifikacji, aby móc bezpiecznie przewieźć chorą osobę. Warto wówczas zwrócić się o pomoc do doświadczonej firmy, takiej jak: Sani-Trans-Med Pogotowie ratunkowe, dysponującej wysokiej klasy pojazdami typu Mercedes i Volkswagen, przeznaczonymi do transportu osób niepełnosprawnych.

Medyczne zabezpieczenie imprez masowych

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 6 lutego 2012 roku, organizatorzy imprez o charakterze masowym, w tym: koncertów, festynów, meczów piłki nożnej lub spotkań, zobligowani są prawnie do organizacji zabezpieczenia medycznego podczas eventu. Usługa obejmuje nie tylko transport osób do szpitala, ale też wsparcie z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej.

Przewóz krwi, osocza i materiałów biologicznych

Próbki krwi oraz materiały biologiczne w postaci: wymazów lub tkanek to bardzo delikatny materiał, którego transport obwarowany jest wieloma restrykcjami. Prywatne ambulanse do przewozu próbek odpowiadają surowym normom sanitarnym, zaś specjalnie wyszkolony personel dba o należyte przechowywanie przesyłek medycznych, w tym odpowiednią temperaturę wewnątrz pojazdu i jego każdorazową sterylizację.

Transport sanitarny daleki

Bywają takie sytuacje, gdy osoba chora lub po wypadku nie jest w stanie samodzielnie dotrzeć do placówki opieki zdrowotnej i wymaga natychmiastowego transportu, dalej niż 120 km w obie strony, na terenie kraju lub za granicą. Wówczas na wniosek pacjenta, może przysługiwać mu prywatny ambulans do domu lub szpitala, jeżeli lekarz stosownym zaświadczeniem potwierdzi zasadność usługi.

Opracowanie:

Podziel się