Materiał Partnera Poprawne zachowanie kierowców, wobec pojazdów uprzywilejowanych

Poprawne zachowanie kierowców, wobec pojazdów uprzywilejowanych

Niejednokrotnie w wiadomościach, czy w internecie można zobaczyć filmiki, na których użytkownicy dróg blokują przejazd pojazdom uprzywilejowanym. Wykorzystują korytarz życia na autostradzie, który został utworzony dla ułatwienia przejazdu karetki, do miejsca wypadku. Czasem po kierowcy nie zwracają uwagi na to, że pojazd jedzie na sygnale, albo panikują, tworząc przy tym niebezpieczne sytuacje.

Jak powinien zachować się kierowca?

Pierwszą zasadą, jaką każdy użytkownik drogi powinien sobie wpoić, jest przepuszczanie pojazdów uprzywilejowanych. Pojazdami uprzywilejowanymi nazywamy pojazdy:

  • Pogotowia ratunkowego
  • Straży pożarnej
  • Policji
  • Straży miejskiej
  • Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej
  • Służby więziennej
  • Biura Ochrony Rządu
  • Służby Celnej

Itp., które jadą na sygnale. Pojazdy tego typu mogą także należeć do firm prywatnych, takich jak Chor- Med, zajmującej się między innymi przewozem pacjentów do szpitala. Niezależnie od tego, gdzie się znajdujemy, czy jest to rondo, prosta droga, czy stoimy w korku, jeśli dostrzeżemy karetkę, która tzw. syreną i błyskającymi światłami ostrzega kierowców, należy ustąpić jej miejsca. Pojazd taki może jechać zarówno z naprzeciwka, jak i zza naszych pleców. Jak tylko pojawi się sygnał, należy skupić  swoją uwagę na tym, co dzieje się dookoła. Będąc na skrzyżowaniu, jest to podwójnie ważne, ponieważ pojazd może pojawić się z każdej strony, a nie jesteśmy w stanie przewidzieć jak zachowają się inni kierowcy. Prowadząc auto, zawsze trzeba kierować się zasadą ograniczonego zaufania. Niestety zdarza się, że osoba, która dostrzegła lub usłyszała sygnał, zaczyna panikować. Będąc więc w sytuacji, w której dostrzeżemy pojazd uprzywilejowany, jadący w naszą stronę należy niezwłocznie zatrzymać się na poboczu, pozwalając mu przejechać. Będąc pieszym, pamiętajmy, aby nie wchodzić w takim momencie na ulicę. Możemy w ten sposób spowodować bardzo niebezpieczną sytuację, w której zagrażamy sobie oraz osobom znajdującym się w naszym otoczeniu.

Czego nie wolno robić?

Będąc w sytuacji, w której tworzony jest korytarz życia (przejazd dla pojazdu uprzywilejowanego, który kierowcy tworzą poprzez zjazd na brzeg jezdni, zostawiając wolną przestrzeń na jej środku), zabrania się jazdy w którymkolwiek kierunku zarówno przed jak i za pojazdem uprzywilejowanym. Zachowanie takie może stworzyć bardzo niebezpieczne sytuacje, zagrażające życiu wielu osób. Kara za tego typu zachowanie wynosi do kilkuset euro w krajach europejskich, w Polsce natomiast wysokość grzywny może wynieść ponad tysiąc złotych. Każdy kierowca, w takiej sytuacji powinien zachować szczególną ostrożność. Niebezpieczne może być nawet korzystanie z komórki nawet, w momencie, gdy stoimy na poboczu, z wyłączonym silnikiem.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas